hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Minden, amit tudni kell a végelszámolásról

  • dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin) ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász, Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Egy cég életében előfordulhat, hogy akár belső indíttatásból, akár külső okokból kifolyólag, de a társaság megszüntetése mellett döntenek a tulajdonosok. Ha a cég jogutód nélkül történő megszüntetésére esik a választás és ha a cég nem fizetésképtelen, végelszámolásnak van helye. A végelszámolás célja, hogy a társaság vagyona a tulajdonosok között kerüljön felosztásra azt követően, hogy a cég összes kötelezettségét teljesítette, tartozásait kiegyenlítette.

A cégek cégnyilvántartásba való bejegyzéssel jönnek létre és cégnyilvántartásból való törléssel szűnnek meg. A cég a gazdasági tevékenység beszüntetésével nem tudja kivonni magát a vonatkozó szabályok hatálya alól, megszűnni a megfelelő vagyonrendezési eljárás sikeres lefolytatásával tud.

A végelszámolás lefolytatásának és a végelszámolással kapcsolatos változások bejegyzésének részletes menetét a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. törvény (Ctv.) rögzíti. A Ctv. a végelszámolásra vonatkozó általános rendelkezések mellett szabályozza az egyszerűsített végelszámolást. Az egyszerűsített végelszámolással azok a cégek jogosultak megszűnni, amelyeknek nincsen könyvvizsgálati kötelezettségük a számviteli törvény értelmében.

A végelszámolás során a cég székhelye szerint illetékes cégbíróság jár el.

Ki jogosult a végelszámolás elhatározására?

Végelszámolásra a cég legfőbb szervének elhatározása alapján kerülhet sor. A cég legfőbb szerve határozatot hoz a cég jogutód nélküli megszűnéséről, illetve a végelszámolás elrendeléséről. A határozat rögzíti a végelszámolás kezdő időpontját és kijelöli a végelszámolót, illetve rendelkezik a cég vagyoni részesedésével működő jogalanyok, valamint a részvételével működő alapítvány vagy egyesület sorsáról is.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből egyebek mellett megtudhatja, mi a jelentősége a kezdő időpontnak, mikor nem lehet végelszámolást elhatározni, ki lehet végelszámoló, és mi a feladata!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink