adozona.hu
Hasznos tudnivalók az egyesületek szabályozásáról
//test-adozona.hu/tarsasagi_jog/Hasznos_tudnivalok_az_egyesuletek_Ptkszabal_U173X1
Hasznos tudnivalók az egyesületek szabályozásáról
Az egyesület a civil személyegyesülések alapvető szervezeti formája, a tagok önszerveződő közössége valamely cél, tevékenység érdekében. Egyesületi cél tipikusan kulturális, művészeti, tudományos, sportjellegű lehet.
A polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 3:63. §-a az egyesület fogalmát úgy határozza meg, hogy az egyesület a tagok közös, tartós, alapszabályban meghatározott céljának folyamatos megvalósítására létesített, nyilvántartott tagsággal rendelkező jogi személy.
Az egyesületnek vagyonnal kell rendelkeznie, e vagyon minimális mértékéről a törvény azonban nem szól. Fontos tudnivaló, hogy az egyesület e vagyonát kizárólag céljának megfelelően és annak érdekében használhatja fel.
Az egyesületet sokan keverik össze az alapítvánnyal. Az alapítványtól úgy tudjuk legegyszerűbben megkülönböztetni, hogy az egyesület személyeket egyesít, vagyis a hangsúly inkább a személyek együttműködésén van valamely – az alapszabályban rögzített – cél érdekében, míg az alapítvány vagyont egyesít.
Megjelent legújabb kiadványunk!
Rendelje meg most 10% kiadói kedvezménnyel a "Cégek átalakulása és megszűnése" című kiadványt!
A kiadvány sorra veszi a főbb eljárási formákat, döntési szempontokat és feladatokat, gyakorlatias segítséget ad ezzel egy végelszámolás vagy egy felszámolás véghezviteléhez, de segítséget nyújt például abban is, hogy egy beolvadás vagy egyesülés során hogyan kell elkészíteni a vagyonmérleget szabályszerűen.
|
Nagy előnye az egyesületnek, hogy minden olyan tevékenység végzése céljából alapítható, amely összhangban áll az Alaptörvénnyel, és amelyet törvény nem tilt [2011. évi CLXXV. törvény az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról (Civiltv.) 3. § (4)].
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a szabályozás egyéb részleteit!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)