adozona.hu
Az egyszerűsített végelszámolás lebonyolítása, felfüggesztése
//test-adozona.hu/tarsasagi_jog/Az_egyszerusitett_vegelszamolas_lebonyolita_7GDXFU
Az egyszerűsített végelszámolás lebonyolítása, felfüggesztése
Előző cikkünkben általános képet adtunk az egyszerűsített végelszámolásról, így annak kezdeményezéséről, előnyeiről, illetőleg arról, hogy kiknek ajánljuk. Mostani írásunkban tájékoztatást nyújtunk arról, hogy visszafordítható-e az egyszerűsített végelszámolás, hogyan fejeződik be az eljárás, melyek a cég feladatai, kötelezettségei, és szót ejtünk az általános szabályokra történő áttérésről is.
A cégtulajdonosok dönthetnek úgy is, hogy a már megindult egyszerűsített végelszámolást követően mégis tovább működtetnék a céget. Megkötés, hogy ha a legfőbb irányító szerv (vagy az alapító) az egyszerűsített végelszámolás megszüntetését és a cég működésének folytatását határozta el, a cég a határozat meghozatalától számított nyolc napon belül köteles ezt az adóhatóságnak bejelenteni.
Ekkor az adóhatóság a cégbíróságot elektronikus úton értesíti. A cégbíróság pedig az egyszerűsített végelszámolás megszűnésének időpontját, valamint a cégnévből (rövidített névből) a végelszámolásra utaló toldat törlését – az adóhatóság értesítése alapján – automatikus végzéssel jegyzi be a cégjegyzékbe [a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló törvény, Ctv. 115. § (1)].
A végelszámolás befejezésekor milyen feladatai vannak a végelszámolónak, illetőleg a legfőbb szervnek miről kell döntést hoznia?
A végelszámoló teendői a végelszámolás befejezésekor (ami legkorábban a Cégközlönyben való megjelenést követő 40. nap után lehet):
• elkészíti az adóbevallásokat és a végelszámoláshoz szükséges számviteli dokumentumokat
• elkészíti a vagyonfelosztási javaslatot
• javaslatot tesz a cég vagyoni részesedésével működő társaságok további sorsára [Ctv.: 111. § (1)].
A végelszámolás befejezésekor a legfőbb szerv (például a taggyűlés) határozatot hoz az előterjesztett iratokról, illetve a vagyonfelosztásról. A határozatban dönthet a jogok engedményezéséről és a kötelezettségek átruházásáról, illetve a cég tartozásának más által történő átvállalásáról is.
A határozatban – szükség esetén – rendelkezni kell a végelszámoló díjáról és a végelszámolás költségeinek, köztük az iratanyag őrzésének és a cég megszűnésével kapcsolatban felmerülő egyéb költségeknek a viseléséről is.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük, hogyan fejeződik be az egyszerűsített végelszámolás, milyen fontos kötelezettsége van a cégnek a cégbíróság felé az adóhatósági bejelentéssel egyidejűleg, mi történik, ha a cég törlése akadályba ütközik, illetve, ha az egyszerűsített végelszámolás lefolytatására előírt határidő eltelik!
Hozzászólások (0)