hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gondolatok az elhatárolt veszteségről – új kormányrendeleti szabályok

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló

Az elhatárolt veszteség felhasználására vonatkozó új szabályról rendelkezik a tavaly december 28-án kihirdetett 586/2022. számú kormányrendelet.

Elhatárolt veszteség

Elhatárolt veszteségnek – amelyet a társasági adó alapjának meghatározásakor részben (egészben) figyelembe lehet venni adóalap-csökkentésként – a negatív adóalap minősül, feltéve, hogy az a rendeltetésszerű joggyakorlás elvének betartásával keletkezett.

Az elhatárolt veszteség érvényesítése az adóalapban

Az elhatárolt veszteség általánosan a keletkezését követő öt adóévben vehető figyelembe adóalap-csökkentésként, legfeljebb az elhatárolt veszteség levonása előtti adóalap 50 százalékának megfelelő összegben. (Azon adózóknál, amelyek alkalmazzák a kamatlevonási korlátozással kapcsolatos előírásokat [Tao tv. 7. § (1) bekezdés ny) pont, 8. § (1) bekezdés j) pont] az adóalap 50 százalékát az ezen módosító tételek nélküli adóalapból kell számítani). Ezen előírástól eltérő szabály vonatkozik

– a 2014. előtt keletkezett elhatárolt veszteségekre, amelyekre különböző átmeneti előírásokat tartalmaz a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (Tao tv.);

– a mezőgazdasági ágazatba tartozó adózókra;

– a csoportos társaságiadó-alanyokra;

– arra az adózóra,  amelynél a felszámolási eljárás az adózó megszűnése nélkül fejeződik be;

– arra az adózóra, amelynél a vele szemben kezdeményezett csődeljárás vagy felszámolási eljárás jogerős bírósági végzéssel jóváhagyott egyezséggel szűnik meg;

– arra az adózóra, amelynél kötelezettség elengedésére reorganizációs eljárás vagy szerkezetátalakítási eljárás során jogerős bírósági végzésben jóváhagyott reorganizációs terv, illetve szerkezetátalakítási terv alapján kerül sor.

Nem alkalmazhat elhatárolt veszteség címen adóalap-csökkentést

– a szabályozott ingatlanbefektetési elővállalkozás, a szabályozott ingatlanbefektetési társaság és a szabályozott ingatlanbefektetési projekttársaság;

– az adózó, ha a privatizációs lízingszerződés időtartama alatt nála vagyonvesztés történik, vagy a törlesztés meghiúsul, és az állam nevében szerződő azonnali hatállyal nem mondja fel a szerződést.

Különböző feltételeknek kell megfelelni az átalakulással, egyesüléssel, szétválással létrejött jogutódnak, továbbá annak az adózónak, amelyben változik a többségi befolyást szerzőnek minősülő személy.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben az elhatárolt veszteség felhasználásának különböző esetei közül az 586/2022. számú kormányrendeletben előírt rendelkezést mutatjuk be, amelyet a veszélyhelyzet időtartama alatt, 2022. december 29-ét követően elengedett kötelezettségek alapján lehet alkalmazni!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink