hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Társasági adó, iparűzési adó: fontos határidő közeleg

  • adozona.hu

Egyes adózóknak lehetőségük nyílt arra, hogy társasági adófizetési kötelezettségüket, helyi iparűzési adóelőlegüket, és magát a helyi iparűzési adót is, amerikai dollárban vagy euróban fizessék meg. De mely adózói csoport számára áll nyitva ez a lehetőség? Előnyös lehet-e ez egy, a könyveit forintban vezető vállalkozás számára? Van bármilyen ehhez kapcsolódó előzetes feltétel? A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakemberei ezeket a kérdéseket járják körül.

Mind a társasági adó, mind pedig a helyi iparűzési adó esetében közös szabály, hogy az adó devizanemének dollárra vagy euróra történő megváltoztatása független az érintett adóalany könyvvezetésének devizanemétől. Éppen ezért nem csak a könyveiket ezen két devizában vezető vállalkozások számára lehet ez egy kedvező lehetőség, hanem azon cégek számára is, akik például bevételük nagy részét dollárban vagy euróban realizálják, vagy nagy összegű tranzakciókat folytatnak ezekben a pénznemekben.

A dollárban vagy euróban történő társaságiadó-, illetve helyiiparűzésiadó-fizetés lehetősége tehát minden magyar társasági adó, illettve helyi iparűzési adó megfizetésére kötelezett adózó számára nyitott, kivéve, ha a befizetést az adóhatóság által foganatosítandó végrehajtási eljárás hatálya alá vonták és azt a végrehajtásban kezelt elkülönített számlára kell befizetni.

A döntés mindkét adónem kapcsán az érintett vállalkozásé: lehetőség van arra, hogy mindkettő adónemet devizában fizessék meg, lehetséges csak az egyiket így rendezni, illetve természetesen az is opció, hogy egy adózó egyik adónem kapcsán sem él a devizában történő megfizetés lehetőségével – emeli ki Vizer József, a Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég adóüzletágának vezetője.

A szabályozás ugyanakkor némiképp eltér a két adónemnél.

Társasági adó

A társasági adó esetében az dollárban vagy euróban történő adófizetésnek előzetes feltétele, hogy az adózó a saját adóéve legelső napját megelőző hónap legelső napjáig (vagyis naptári éves adózók esetében az adóévet megelőző év december 1-jéig) bejelentést tegyen a „T201-es” nyomtatványon ezirányú választásáról a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) részére.

A bejelentés megtétele legelső alkalommal a 2022. szeptember 30-át követően kezdődő adóév tekintetében lehetséges (naptári éves adózók esetében tehát a 2023-as adóév kapcsán, 2022. december 1-jéig áll nyitva ez a választási lehetőség). A határidő jogvesztő: elmulasztása esetén igazolási kérelem benyújtásának nincs helye. Arra azonban érdekes módon lehetőség van, hogy az adózó az adóéve utolsó napjáig (vagyis naptári évesek esetében: december 31-ig) a devizában történő társasági adófizetésre vonatkozó döntését megváltoztassa (de a határidő ezen változtatási lehetőség esetében is jogvesztő).

A bejelentéssel érintett adóév tekintetében megállapított és bevallott társasági adóelőleget és társasági adófizetési kötelezettséget a bejelentésnek megfelelő devizában kell megfizetni, eltérő devizanemben vezetett számláról érkező átutalás esetén az átváltás költsége az érintett céget terheli.

Tehát (naptári éves adózók esetében) elsőként a 2023. évi társasági adóelőlegek teljesíthetők dollárban vagy euróban, de a 2023. május 31-ig befizetendő, még a 2022-es adóévre vonatkozó társasági adófizetési kötelezettséget – az esetleges bejelentéstől függetlenül – mindenképpen forintban kell teljesíteni.

Ugyancsak fontos, hogy bár az ez irányú döntést követően az adó összegét dollárban vagy euróban kell megfizetni egy, az érintett devizában vezetett számlára, de maga az adó továbbra is forintban kerül meghatározásra. Így kitüntetett szerepe van annak az árfolyamnak, amely alapján a forintban meghatározott adó összege átváltásra kerül dollárra vagy euróra.

A kapcsolódó 298/2022. számú kormányrendelet szerint az átutalt dollár- vagy euróösszeg az utalással érintett bankszámla megterhelésének napja szerinti, a Magyar Nemzeti Bank által e napra közzétett árfolyammal (ennek hiányában – bankszünnap esetén – a legutolsó közétett árfolyammal) számított forintösszegben kerül jóváírásra az érintett vállalkozás adószámláján.

Ugyanakkor az adó megfizetésének időpontja nem feltétlenül az árfolyam meghatározása során figyelembe vett nap, hanem az a nap, amikor a befizetést jóváírják a Magyar Államkincstár által e célból vezetett, deviza adófizetésre nyitott számláján.

Helyi iparűzési adó

A társasági adóval ellentétben a vonatkozó 366/2022. számú kormányrendelet a helyi iparűzési adó devizában történő megfizetését nem köti előzetes bejelentési kötelezettséghez. Ugyanakkor a kormányrendelet rögzíti, hogy az adózók leghamarabb a 2023. január 1-jétől esedékessé váló iparűzésiadó-előlegüket és iparűzési adójukat fizethetik meg dollárban vagy euróban. A helyi iparűzési adó esetében – erre vonatkozó választás esetén – tehát már a márciusi előleg is teljesíthető dollárban vagy euróban.

A helyi iparűzési adót – a különleges gazdasági övezetbe tartozó adózók kivételével – nem egy NAV-hoz kapcsolható, központi bankszámlára, hanem egy, a Magyar Államkincstár által a helyi iparűzési adót bevezetett illetékes önkormányzat részére e célból dollárban vagy euróban történő adófizetésre nyitott számlára kell megfizetni.

Éppen ezért, ezen adónem esetében az árfolyam nem az utalással érintett bankszámla megterhelésének napja szerinti, hanem a Magyar Nemzeti Bankhoz, mint a Magyar Államkincstár számlavezető bankjához történő beérkezéskori értéken kerül megállapításra.

A fentiek szerint tehát az dollárban vagy euróban megfizetni kívánt helyi iparűzési adót nem az érintett helyi önkormányzat "forintos" helyi iparűzési adó bankszámlájára kell átutalni. Így amennyiben valamelyik helyi önkormányzat még nem hozta volna nyilvánosságra ezen "devizás" iparűzésiadó-bankszámlaszámát, mindenképpen szükséges náluk érdeklődni.

Közös pont a két adónem esetén az is, hogy alapvetően forintban megállapított adó dollárban vagy euróban történő teljesítése még azon vállalkozások számára is (az adózás előtti eredményre is hatással bíró) árfolyamkülönbözetet okoz, amelyek ugyanezen devizában vezetik könyveiket. A választás előtt mindenképpen érdemes kalkulációt végezni a dollárban vagy euróban történő adófizetés eredményre gyakorolt hatásairól, mivel ezzel akár jelentős megtakarítások is realizálhatók, főleg azon vállalkozások számára, amelyek bevételüket alapvetően dollárban vagy euróban szerzik, és eddig jellemzően devizaváltásra kényszerültek az adók átutalása előtt.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink