adozona.hu
Tárgyi eszköz kalkulátor - használati útmutató
//test-adozona.hu/tarsasagi_ado_innovacios_jarulek/Targyi_eszkoz_kalkulator__hasznalati_utmuta_9J3MNJ
Tárgyi eszköz kalkulátor - használati útmutató
Kisebb vállalkozásoknak viszonylag egyszerű a tárgyi eszközök értékcsökkenésének kiszámítása. Ám egy kisebb vállalkozásnál is előfordulhat egy bonyolultabb eset, amikor már gondot okozhat a számolás. Nézzünk erre egy példát: 2010.03.14-én a vállalkozás beszerez egy számítógépet 200 ezer forintért. A maradványértéket 26 ezer forintban határozzák meg. Év közben kiderül, hogy nagyobb tároló kapacitásra van szükség, ezért 2010.05.26-án felújítják a tárgyi eszközt 34 500 forintért. A felújítás maradványértékét 1 350 forintban határozzák meg. Év közben káresemény éri a számítógépet, ezért 4 500 forint terven felüli értékcsökkenést számolunk el. Még az év vége előtt 2010.12.13-án eladásra kerül a számítógép. Ilyen esetekben lehet hasznos az Adózóna tárgyi eszköz kalkulátora, ugyanis ezzel könnyen kiszámíthatja a hasonló életszerű, de egyben extrém eseteket is.
A tárgyi eszköz kalkulátorban adjuk meg a tárgyi eszköz bruttó értékét. Ezt követően a 2010-es évet megelőzően elszámolt értékcsökkenést külön a számviteli törvény, külön a társasági adó törvény szerint. Ha a maradványértéket is meghatározunk, akkor biztosan el fog térni a Sztv. és a Társasági adó törvény szerinti értékcsökkenés. Adjuk meg az üzembe helyezés időpontját, a Sztv. és a Ta. tv. szerinti leírási százalékot. Ha évközben volt felújítás, akkor meg kell adni a felújítás időpontját, összegét és maradványértékét. Negatív értéket is meg lehet adni. Ez a bruttó érték részbeni kivezetését jelenti. Megadhatunk terven felüli értékcsökkenést is. Ha év közben megszűnt a tárgyi eszköz, akkor adjuk meg a megszűnés időpontját.
A megadott adatokból a kalkulátor kiszámítja a nettó értéket és az értékcsökkenést a Számvitelt törvény és a Társasági adó törvény szerint egyaránt. Kiszámítja az értékcsökkenés eltérést is (Ta.tv. adóalap korrekciós értéket).