adozona.hu
Tao főkönyviszámla-egyenleg és adófolyószámla kapcsolata
//test-adozona.hu/tarsasagi_ado_innovacios_jarulek/Taoszamlaegyenleg_es_adofolyoszamla_kapcsol_5MYMF3
Tao főkönyviszámla-egyenleg és adófolyószámla kapcsolata
Hogyan függ össze a tao főkönyvi számla év végi egyenlege a NAV-nál nyilvántartott adófolyószámlán lévő befizetésekkel? – kérdezte az Adózóna olvasója. Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A könyvelésben havonta, negyedévente az előlegbefizetés rögzítésére kerül sor a banki kivonat alapján. Ez jelenik meg a társaságiadó-számla (461) tartozik oldalán, amely a főkönyvben tartozik egyenleget mutat a befizetett előleggel egyező összegben.
Év végén a társaságiadó-bevallás alapján a megállapított fizetendő társaságiadó-kötelezettséget a 461 főkönyvi számla követel oldalára kell könyvelni. A számla egyenlege mutatja, hogy mit kell a bevallás esedékességéig befizetni vagy visszaigényelni.
A NAV az adófolyószámlán az esedékességnek (havi előleg esetén a tárgyhó 20-ával, negyedéves fizetés esetén a negyedévet követő hó 20-ával) megfelelően írja elő a bevallott előleget és a fizetéskor a teljesítést. Az adófolyószámla nullát mutat, ha az előlegfizetési kötelezettség teljesítése megtörtént.
A folyószámlán a tárgyévi pénzforgalomnak (befizetések) kell egyezni a társasági adó főkönyvi számla tartozik oldalával. Eltérés mutatkozik azonban a pénzforgalomban is, ha például az adózó rendelkezett az adóelőleg egy részének támogatásként történő utalásáról. Ezt ugyanis a NAV átutalja a kedvezményezettnek és könyveli a folyószámlán.
Eltérhet a főkönyv és a folyószámla akkor is, ha az adózónak az adóelőleg és/vagy az adó kedvezményezett célra (filmgyártás, látványcsapatsport) történő rendelkezése alapján a NAV a társasági adóbevallás esedékességét követő második naptári hónap első napjával vezet át az adófolyószámlára.
Ha pedig van (volt) más adónemen túlfizetése, és intézkedett annak a társasági adónemre történő átvezetéséről, akkor nyilván a ténylegesen befizetendő összeg más is lehet, mint amit a főkönyvi számla mutat.
Hozzászólások (1)
Esetleg le lehetne könyvelni a társasági adóelőleg összegét, merthogy az a számviteli törvény szerint az 1 db követelés a NAV-val szemben. Ekkor a 461 egyenlege forintra egyezne a NAV adófolyószámlájával.
Például így kellene könyvelni a negyedéves társaági adóelőleg esetén:
2019.01.20 T368 K461
2019.04.20 T368 K461
2019.07.20 T368 K461
2019.10.20 T368 K461
Aztán a bevallási határidő napján pedig így kellene könyvelni:
(a naptári éveseknél ez idén szeptember 30, május 31 helyett)
2020.09.30 T461 K368
Mindehhez persze az is kell, hogy a csak később esedékes társasági adó ne legyen kötelezettségként könyvelve, hanem a 461 forgalmától távol legyen tartva a bevallási határidő napjáig, például így:
2019.12.31 T891 K484
2020.09.30 T484 K461
Amikor dr. Nagy Gábort megkérdeztem, hogy ezt miért nem így tanítják, akkor nem kívánt válaszolni. Ugyanígy jártam Róth-Veit-Adorján uraknál ezzel a kérdéssel, de Mészáros úr se foglalkozott a témával. Természetesen Róth úr részéről az elhatárolást is kizárólag eredményszámlával szemben lehetett könyvelni, rejtélyes okokból. Majd talán a cikk kapcsán minderre fény derülhet, hátha olvassák és kedvük támad válaszolni (végre, 20 év után)...