adozona.hu
Magánszemélynek nyújtott céges kölcsön: kell-e a kamatkedvezménnyel az adóalapot módosítani?
//test-adozona.hu/tarsasagi_ado_innovacios_jarulek/Maganszemelynek_nyujtott_kolcson_kamatkedve_4NYGD2
Magánszemélynek nyújtott céges kölcsön: kell-e a kamatkedvezménnyel az adóalapot módosítani?
Szükséges-e a kiva vagy a tao hatálya alá tartozó vállalkozásnak a magánszemély tulajdonosnak nyújtott kölcsön kamatkedvezményével módosítania adóalapját? Olvasói kérdésre Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: A kiva hatálya alá tartozó társaság magánszemély tulajdonosának kölcsönt nyújt. Mivel a kamat mértéke nem éri el a jegybanki alapkamat 5%-kal növelt értékét, a társaság megállapítja és bevallja a kifizetői szja-t. Kiva nem terheli a kamatkedvezményből származó jövedelmet. Kérdéseim: 1. Az éves kiva számításakor az elmaradt kamatbevétellel (jegybanki + 5% - alkalmazott kamatmérték x kölcsön) szükséges-e növelni a kivaalapot a Katv. 20. § (5) bekezdése alapján? 2. Mi a helyzet akkor, ha a tao hatálya alá tartozik a társaság? 3. Szükséges adóalapot emelni az elmaradt kamatbevétellel, ha a társaság megfizeti az szja-t és a szochót? Vagy, ha megemeli az adóalapot az elmaradt kamattal, szükséges a kifizetői adókat is megállapítani és megfizetni a NAV felé? 4. Amennyiben kell növelni a kiva/tao alatt, mert nem a szokásos piaci árat használták, akkor elfogadható-e a számlavezető pénzintézet által nyújtott vállalkozási kölcsönre számított kamat a számítás alapjának?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
1. Az éves kiva számításakor az elmaradt kamatbevétellel (jegybanki + 5% - alkalmazott kamatmérték x kölcsön) szükséges-e növelni a kivaalapot a Katv. 20. § (5) bekezdése alapján?
Az éves kiva számításakor – ha a magányszemély tulajdonos és a társaság kapcsolt vállalkozás a társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (Tao tv.) 4. § 23. pontja szerint – a szokásos piaci kamat és a tag által megfizetett kamat különbözetével (attól függően, hogy a szokásos piaci kamat vagy a fizetett kamat a nagyobb) növelni vagy csökkenteni kell a kivaalapot a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (Katv.) 20. § (5) bekezdése alapján.
2. Mi a helyzet akkor, ha a tao hatálya alá tartozik a társaság?
Ha a társaság a Tao tv. hatálya alá tartozik, akkor a Tao tv. 18. § (1) bekezdés b) pont alapján csak akkor kell módosítani az adóalapot, ha a magánszemély egyéni vállalkozóként részesült a kölcsönben. Ha a magánszemély nem egyéni vállalkozóként részesült a kölcsönben, akkor tao-alanyként nem kell adóalapot módosítania.
3. Szükséges adóalapot emelni az elmaradt kamatbevétellel, ha a társaság megfizeti az szja-t és a szochót? Vagy, ha megemeli az adóalapot az elmaradt kamattal, szükséges a kifizetői adókat is megállapítani és megfizetni a NAV felé?
Ha a társaság kivaalany, akkor a kivaalapot
- akkor is módosítania (a kérdéses esetben növelni) kell, ha a társaság megfizeti az szja-t és a szociális hozzájárulási adót;
- az szja-t és a szociális hozzájárulási adót akkor is meg kell fizetni, ha a társaság módosítja (itt növeli) a kivaalapot.
4. Amennyiben kell növelni a kiva/tao alatt, mert nem a szokásos piaci árat használták, akkor elfogadható-e a számlavezető pénzintézet által nyújtott vállalkozási kölcsönre számított kamat a számítás alapjának?
A szokásos kamatot a Tao tv. 18. §-a szerinti módszerek valamelyikével kell meghatározni. A számlavezető pénzintézet által nyújtott vállalkozási kölcsönre számított kamat a szokásos piaci kamatszámítás alapjául akkor vehető figyelembe, ha a magánszemély egyéni vállalkozóként vette igénybe a kölcsönt és körülmények, a feltételek összehasonlíthatók. Egyéni vállalkozónak nem minősülő magánszemélynek nyújtott kölcsön esetében a pénzintézet(ek) által magánszemélyeknek nyújtott hasonló kölcsönök kamata alapján határozható meg a szokásos kamat.
Hozzászólások (0)