adozona.hu
Közhasznú egyesület tartós támogatása
//test-adozona.hu/tarsasagi_ado_innovacios_jarulek/Kozhasznu_egyesulet_tartos_tamogatasa_LW8YV2
Közhasznú egyesület tartós támogatása
Milyen adóvonzata van, ha egy kft. tartósan, többmillió forintos támogatást fizet egy közhasznú egyesületnek? Az egyesület oldaláról merül-e fel bármilyen adóvonzat a kapott támogatás után? – kérdezte az Adózóna olvasója. Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (Tao. tv.) előírása szerint adománynak minősül, ha az adózó közhasznú egyesület közhasznú tevékenységét támogatja és teljesül, hogy a társasági adóban elérhető kedvezményeken kívül ez nem jelent vagyoni előnyt a kft.-nek, a kft. tagjának, vezető tisztségviselőjének, felügyelőbizottsága vagy igazgatósága tagjának, könyvvizsgálójának, illetve ezen személyek vagy a természetes személy tag vagy részvényes közeli hozzátartozójának. Nem minősül vagyoni előnynek a kft. nevére vagy tevékenységére utalás. De vagyoni előny például, ha a felsorolt természetes személyek részesülnek kedvezményes teniszoktatásban.
Ha a támogatás adomány, akkor az egyesület igazolása alapján az elismert költség, azaz az elszámolt ráfordítás nem növeli az adózás előtti eredményt. Emellett az adóalap (és nem az adó) csökkenthető a 30 millió forint 20 százalékával, azaz 6000 ezer forinttal, de ha az adózás előtti nyereség kisebb lenne, akkor legfeljebb az adózás előtti nyereséggel. Ez a kedvezmény is az egyesületi igazolás alapján érvényesíthető.
Lehetőség van arra is – ha hosszú távon tervezi a kft. a támogatást – hogy úgynevezett tartós adományozási szerződést kössön az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (Ectv.) szerint. Ennek lényege, hogy a civil szervezet és a kft. írásban köt szerződést és ennek alapján a kft. pénzbeli támogatást nyújt, kötelezettséget vállalva arra, hogy az adományt a szerződéskötés (szerződésmódosítás) évében és az azt követő legalább 3 évben, évente legalább egy alkalommal – azonos vagy növekvő összegben – ellenszolgáltatás nélkül adja. Nem számít ellenszolgáltatásnak, ha a közhasznú szervezet a közhasznú szolgáltatás nyújtása keretében utal az adományozó nevére, tevékenységére.
Ilyen szerződés esetén – amellett, hogy a nyújtott támogatás elismert költség – a támogatás 40 százalékával – a példában 12 000 ezer forinttal, legfeljebb az adózás előtti nyereséggel csökkenthető az adóalap. E kedvezmény érvényesítése esetén azonban számolni kell azzal, hogy növelni kell
– a többletkedvezménnyel (a támogatás 20 százalékával, adott esetben 6000 ezer forinttal) az adóalapot, ha az egyesületet törlik a közhasznúsági nyilvántartásból vagy jogutód nélkül megszűnik, és ezért a kft. nem teljesíti a támogatást, vagy
– a többletkedvezmény kétszerese növeli az adóalapot, ha az adózó bármely más ok miatt nem teljesít a szerződésnek (megállapodásnak) megfelelően.
Az egyesületnél a támogatás (az adomány) az alapcél szerinti tevékenység bevétele, a felmerült költség az alapcél szerinti tevékenység költsége, így ezen adatok nem képezik a társasági adó alapját. Az egyesület társaságiadó-alapja ugyanis a vállalkozási tevékenység adózás előtti eredményének módosításokkal korrigált összege. A vállalkozási tevékenység adózás előtti eredményét pedig az Ectv. szerinti gazdasági-vállalkozási tevékenység adózás előtti eredményének megfelelően kell megállapítani, azzal, hogy nem minősül vállalkozási tevékenységnek az Ectv. szerint gazdasági-vállalkozási tevékenységnek nem minősülő – alapcél szerinti (közhasznú) – tevékenység.
[Tao. tv. 4. § 1/a pont, 7. § (1) bekezdés z) pont és (7) bekezdés, 8. § (1) bekezdés s) pont, 3. számú melléklet A) fejezet 13. pont, B) fejezet 17. pont, 9. § (1)–(1a) bekezdés, Ectv. 2. § 27. pont]
Hozzászólások (0)