hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kkv-besorolás: ezen is múlhat az adóalap- és az adókedvezmény

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló
2

Több kérdés is felmerül a kkv-besorolással kapcsolatban, részben az innovációs járulék alóli mentességgel, részben a külföldi kapcsolt vállalkozások adatainak figyelembevételével összefüggésben.

A vállalkozás besorolásának jelentősége van a támogatások és adóalap- és adókedvezmények érvényesítése és az innovációs járulék kötelezettség szempontjából. Ennek tükrében áttekintjük a főbb előírásokat – kitérve a felvetett kérdésekre. 

A besorolás főbb szabályai

A vállalkozási méretet a beszámoló (egyedi vagy konszolidált) adatai alapján, a foglalkoztatottak átlagos állomnyi létszáma, valamint a pénzügyi mutatók (nettó árbevétel, mérlegfőösszeg) értékét figyelembe véve kell évente meghatározni.

A vállalkozás egyedi beszámolójának adatai határozzák meg a méretet, ha nincs a vállalkozásnak a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (kkv-törvény) szerint kapcsolódó vagy partner vállalkozása. 

Ha a vállalkozásnak partner vállalkozása van akkor – ha annak adatait tartalmazza egy olyan konszolidált beszámoló, amelyben megjelennek a vállalkozás adatai is – a konszolidált beszámolót figyelembe véve kell a méretet meghatározni. Ha az olyan konszolidált beszámoló, amelyben megjelennek a vállalkozás adatai (vagy csak mentesítés miatt nem jelennek meg), nem tartalmazza valamely partner vállalkozás adatait, akkor a köztük fennálló közvetlen vagy közvetett kapcsolat alapján – a részesedés vagy a szavazati jog arányában – kell a partner vállalkozás adatait a vállalkozás adataihoz, vagy a vállalkozás adatait is tartalmazó konszolidált beszámoló adataihoz hozzáadni.

Ha a vállalkozásnak kapcsolódó vállalkozása van, akkor – ha annak adatait tartalmazza egy olyan konszolidált beszámoló, amelyben megjelennek a vállalkozás adatai is – a konszolidált beszámolót figyelembe véve kell a méretet meghatározni. Ha az olyan konszolidált beszámoló, amelyben megjelennek a vállalkozás adatai (vagy csak mentesítés miatt nem jelennek meg) nem tartalmazza valamely kapcsolódó vállalkozás adatát, akkor a köztük fennálló közvetlen vagy közvetett kapcsolat alapján a vállalkozás adataihoz, vagy a vállalkozás adatait is tartalmazó konszolidált beszámoló adataihoz hozzá kell adni a kapcsolódó vállalkozás egyedi beszámolójában szereplő adatokat. 

Fontos azonban, hogy a vállalkozás besorolása csak azt követően változik, ha két egymást követő beszámoló (konszolidált beszámoló) adatai alapján az utolsó besoroláshoz viszonyítva mind a két beszámolóban meghaladják az értékek vagy mindkettőben elmaradnak a besorolásnál figyelembe vett adatokhoz képest – ezt nevezik kétéves szabálynak. Például, ha kisvállalkozás a vállalkozás besorolása 2016. január 1-jén, majd adatai alapján 2017. január 1-jén közepes, 2018. január 1-jén közepes vagy nagyvállalkozás, akkor – mivel két beszámolóban túllépték az adatok a besorolásnál figyelembe vett adatokat, ezért változik a minősítés a 2018. január 1-jei állapotra. Ha azonban a vállalkozás besorolása 2017. január 1-jén kisvállalkozás, 2018. január 1-jén közepes vagy nagyvállalkozás, akkor – mivel két beszámolóban nem haladták meg az adatok a besorolásnál figyelembe vett értéket, és nem is maradtak el attól mind a két beszámolóban, ezért nem változik a minősítés a 2018. január 1-jén is marad a vállalkozás közepes vállalkozás.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogyan kell figyelembe venni a berosorolásnál a partner és a kapcsolódó vállalkozást, illetve a külföldi illetőségű vállalkozást!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Ruszin Zsolt

Én még nem láttam olyant, hogy a magyar adóhatóság képes lett volna feltárni, hogy van-e szomszédos piacokon a tulajdonosi körnek vállalkozása.

Pölsöskei Pálné

A cikkben a besorolási adatok hibásak. Helyes adatok:
Az adatok helyesen a következők:

Köszönöm észrevételét. Igaza van. Az adatok helyesen a következők:
Megnevezés Közepes vállalkozás Kisvállalkozás Mikro-válalkozás

Megnevezés Közepes vállalkozás Kisvállalkozás Mikro- vállalkozás

Létszám (Fő) <250 <50 <10
Nettó árbevétel
millió euro <= 50 <= 10 <= 2
Mérlegfőösszeg
millió euro <=43 <=10 <=2

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink