adozona.hu
Kapcsolt vállalkozások: ügyletek azonosítása, piaci ár dokumentálása
//test-adozona.hu/tarsasagi_ado_innovacios_jarulek/Kapcsolt_vallalkozasok_ugyletek_azonositasa_ZU00K0
Kapcsolt vállalkozások: ügyletek azonosítása, piaci ár dokumentálása
A cikk szándékosan nem a „piaciár-nyilvántartás (transzferár dokumentáció)” címet viseli. Sokszor találkozunk ugyanis azzal a szemlélettel, miszerint a cégek csak a nyilvántartás-készítési kötelezettségre összpontosítanak, azaz „ha nem érte el az ügylet az 50 millió forintos küszöböt, akkor nem foglalkozunk a piaci árral”. Ez azonban helytelen.
Kapcsolt vállalkozások között minden ügyletet piaci áron kell bonyolítani ahhoz, hogy ne kelljen adóalap-módosító tétellel számolni. Azaz egy adóhatósági ellenőrzéskor minden tételről be kell tudni bizonyítani, hogy az piaci áron történt, vagy ha nem, akkor elvégeztük a megfelelő adóalap-korrekciókat. Azaz a piaciár-meghatározást akkor is el kell végezni, ha nem keletkezik nyilvántartási kötelezettség.
Tapasztalataink szerint általában nem kétszereplős ügyletek zajlanak; többszereplős cégcsoport tagjai sokszor szerteágazó és bonyolult üzleti tranzakciókat bonyolítanak egymással.
Az ügyletek azonosításának és a piaci ár meghatározásának tehát helye van akkor is, ha azokról nem kell törvényi előírás szerinti nyilvántartást készíteni. Az alábbiakban erre tennénk egy – nem törvényileg szabályozott, de praktikus – megoldási javaslatot.
Vegyünk egy sokszereplős cégcsoportot! Tekintettel a csoporttagok között lévő számos kapcsolatra, azok változó értékeire, célszerű lehet olyan közös dokumentumformát előállítani (továbbiakban nevezzük Piaci Ár Szabályzatnak, PÁSZ-nak), melyben évről-évre minden jogszabályi változás és minden olyan szolgáltatás azonosítása megtörténhet, melyet az adókövetkezmények elkerülése okán piaci áron kell teljesíteni, vagy amely ugyan nem piaci áron történt, de emiatt társaságiadó-alapot kell mindkét oldalon módosítani.
A PÁSZ csoportszinten is használható – így biztosítva, hogy egyik oldalon se maradjon ki egy ügylet vizsgálata sem – és évente aktualizálható legyen. Minden szereplő a megfelelő adatokkal fel is töltheti az elemzésekhez: piaci áron történt-e az ügylet vagy kell adóalapot módosítani, szükség lesz-e piaciár-nyilvántartás készítésére stb.
(Azon tételeknél, ahol az azonosítás után piaciárnyilvántartás-készítési kötelezettséget állapítanak meg, ott a PÁSZ egy törvényi előírásoknak megfelelő piaciár-számítási melléklettel együtt akár megfelelhet a piaciár-nyilvántartásnak is.)OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi a PÁSZ célja és hogy például milyen lehet a felépítése!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)