hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mi számít kapcsolt vállalkozásnak? Példák, adózási következmények

  • Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló

A különböző adók, illetékek mértékét befolyásolja, hogy az adózó kapcsolt vállalkozásával kötött-e szerződés, tőle szerzett-e bevételt. Körbejártuk a kapcsolt vállalkozás fogalmát és adózási következményeit.

A kapcsolt vállalkozási viszonyban álló adózókra vonatkozóan az Art. általánosan megfogalmazza, hogy ha a felek szerződést szokásos piaci ártól eltérő áron kötnek, akkor ügyleteiket adózási szempontból a szokásos piaci ár alapulvételével kell minősíteni, kivéve, ha magatartásuk megfelel a független felektől az adott esetben elvárható piaci magatartásnak, azaz az adott körülményeket figyelembe véve független felek is eltérnének a szokásos piaci ártól. Ilyen eltérés lehet például a feltételhez kötött árengedmény. Ezen kívül az egyes adótörvények is tartalmaznak speciális előírást, amelyet a kapcsolt feleknek figyelembe kell venni. Így

  1. A Tao a fogalmak között (ellenőrzött külföldi társaság, ingatlannal rendelkező társaság és maga a kapcsolt vállalkozás fogalma), továbbá az adóalap levezetéséhez (a kapcsolt vállalkozás K+F közvetlen költségének figyelembe vétele; a mikro vállalkozás létszámnövelési kedvezménye; kapcsolt vállalkozással szembeni követelés és osztalék elengedése; a szabályozott ingatlanbefektetési társaság adómentességének korlátozása; ingatlannal rendelkező társaság tagjának adóalapja; veszteségelhatárolás; adózás előtti eredménymódosítás a szokásos piaci ártól eltérő ár  alkalmazása miatt) tartalmaz olyan rendelkezéseket, amelyeket a kapcsolt vállalkozásoknak figyelembe kell venni, végül a fejlesztési adókedvezmény érvényesítésével kapcsolatban is megfogalmazódnak sajátos előírások a kormányrendeletben [165/2014. (07. 17.) kormányrendelet] – nagyberuházás fogalma, elszámolható költség.  
  2. A Szja tv. az egyéni vállalkozó által érvényesíthető létszámnövelési kedvezményre, a munkavállalói értékpapír-juttatási programra vonatkozó előírásoknál tér ki a kapcsolt vállalkozásokra, illetve kizárja az adómentes, munkásszállás juttatásból a kapcsolt fél és hozzátartozói részére biztosított szállást.
  3. Az Eva tv. az adóalap növelését írja elő a kapcsolt vállalkozástól kapott ellenértékkel.
  4. Az illeték törvény

-      a belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságban fennálló vagyoni betét (részvény, üzletrész, szövetkezeti részesedés, átalakított befektetői részjegy) megszerzéséhez előírt illetéknél a kapcsolt vállalkozás általi szerzés figyelembevételét írja elő;

-      illetékmentességet fogalmaz meg ingatlan és vagyoni betét kapcsolt vállalkozások közötti átruházása esetére.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, milyen adótörvényekben szerepelnek még kapcsolt vállalkozásokkal kapcsolatos előírások, mit takar a fogalom!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink