hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így lehet elszámolni a személyautó költségeit

  • adozona.hu

Milyen feltételle lehet elszámolni céges autóra a költségeket? Olvasói kérdésre, az Adózóna adszakértője Szolnoki Béla válaszol.

A Tao tv. 7.§. (1) bek.7. pontja alapján a korábban még használatba nem vett műszaki berendezések, gépek, járművek bekerülési értéke az adott évben adóalap csökkentő tétel. Egy lakóingatlan építéssel foglalkozó cég, ha személygépkocsit (szgk) vásárol azzal a céllal, hogy az alkalmazottait munkába tudja szállítani éppen oda, ahol a munkát végzik, akkor a szgk. náluk műszaki járműnek minősül-e, és alkalmazhatják-e rá az adóalap csökkentő tételt?

Egyéni vállalkozó, ha az adott évben vásárolt személygépkocsija után érvényesíti az szja tv. 11.sz.melléklet III. 5. pontja szerinti átalány értékcsökkenést, akkor van-e kikötés arra, hogy mennyi ideig kell az autó után cégautó adót fizetni, vagy csak amíg egyéb költséget (üzemanyag) is számol el rá? Ebben az esetben kötelező-e neki útnyilvántartást vezetni, vagy az összes km elszámolható üzleti célúnak? Kell-e számlát kérnie a tankolásról, vagy az üzemanyag norma és a NAV üzemanyag ár alapján is elszámolhatja a km óra állás alapján megtett km-re jutó üzemanyagot? Ezen szgk-val kapcsolatos egyéb költségeket (biztosítási díj, szervízdíj, stb.) teljes egészében számla alapján elszámolhatja, vagy arányosítani kell? Az előzőekben leírt költségek elszámolásával egyidejűleg a saját tulajdonában lévő másik személygépkocsijára alkalmazhatja-e a havi 500 km útnyilvántartás vezetése nélküli költségelszámolást?

A törvényi hivatkozásnál bizonyára elírás történt, mivel a (7) bekezdés a közhasznú szervezetek támogatására vonatkozik, és ennek kapcsán nincs ilyen szabály. Így feltehetően a Tao tv. 7.§. (1) bekezdés zs./ pontjára és (11-12) bekezdésére gondol. Ebben szerepel ugyanis, hogy a mikro- és kisvállalkozás a korábban még használatba nem vett, a műszaki berendezések, gépek, járművek közé sorolandó tárgyi eszköz üzembe helyezése érdekében elszámolt adóévi beruházások értékével csökkentheti az adózás előtti eredményét.

Ennek több feltétele van:

-          a vállalkozás KKV besorolású,

-          valamennyi tagja csak magánszemély,

-          a csökkentő tétel nem haladja meg a pozitív adózás előtti eredményt és legfeljebb 30 millió forint lehet,

-          a csökkentő tétel támogatástartalma az állami támogatásokra vonatkozó rendelet szerint megfelel az irányadó közösségi rendelet támogatásának, (pl. a teherszállító jármű, ha azt közúti fuvarozásra használja az adózó, egyik bizottsági rendelet szerint sem támogatható, így a kedvezmény nem érvényesíthető).

-          megfelel a kedvezményre jogosító célnak, esetünkben műszaki gépek, felszerelések, járművek közé besorolható, korábban még használatba nem vett eszközről van szó.

 

Tekintettel, hogy a többi feltétel részletei nem ismertek, így csak az utóbbira térek ki, feltételezem, hogy az előzőek megfelelnek a törvényi kritériumoknak.

 

A számviteli törvény 26. §-ának (4) bekezdése értelmében a műszaki berendezések, gépek, járművek között kell kimutatni a rendeltetésszerűen használatba vett, üzembe helyezett, a vállalkozó tevékenységét közvetlenül szolgáló erőgépeket, erőművi berendezéseket, egyéb gépeket, berendezéseket, műszereket és szerszámokat, szállítóeszközöket, hírközlő berendezéseket, számítástechnikai eszközöket, a tevékenységi profilt meghatározó vasúti, közúti, vízi- és légiközlekedési eszközöket.

A jármű abban az esetben tekinthető a tevékenységi profilt meghatározó járműnek (tehát akkor lehet a műszaki berendezések, gépek, járművek közé sorolni), ha a tevékenység tárgyául szolgál, vagy a tevékenység folytatásához szorosan kapcsolódik és - mindkét esetben - a vállalkozás azt a tevékenységéhez rendszeresen (nem csak egy-egy esetben) használja, továbbá ha a végzett tevékenység a jármű használata nélkül a szokásos módon nem folytatható.

 

Esetünkben a tevékenységi profilt kell megítélni és az előbbi értelmezést kell a konkrét tényállásra alkalmazni. Pl. egy taxis esetében egyértelműen annak tekinthető. Első megközelítésben önmagában kérdéses az ilyen besorolás. Segítségül lehet még hívni, hogy az eszköz abban az esetben szolgálja közvetlenül a vállalkozási (adott esetben a termék-előállítási) tevékenységet, ha annak költsége a termék, a szolgáltatás közvetlen költségei között jelenik meg. A tévedés kockázatát fenntartva én nem sorolnám be a személygépkocsit esetükben a műszaki járművek közé. Hasonló esetekben a személygépkocsit az egyéb járművek közé szokták besorolni, tehát az ellentétes besorolás vitatható, ezt a konkrét körülmények alapján lehet eldönteni.

A cégautóval kapcsolatos kérdésben javasolom áttekinteni a NAV információs füzetét, melynek címe: „A cégautó és az azzal összefüggő egyes személyi jövedelemadó kérdések ’2013”

 

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink