hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

K+F: február végéig regisztrálhatnak a vállalkozások projektcsoport-minősítési eljárásra

  • adozona.hu

Február végéig van lehetőségük a vállalkozásoknak projektcsoport-minősítési eljárásra regisztrálni a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál (SZTNH). Komoly adminisztrációs segítséget kaphatnak azok a cégek, amelyek több, azonos jellegű kutatás-fejlesztési projektet is futtatnak, s ezekre szeretnének K+F minősítést szerezni – írja sajtóközleményében az SZTNH.

2022. február 28-ig van lehetőségük a normál üzleti évben működő vállalkozásoknak regisztrálni projektcsoport-minősítésre a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalánál. A minősítést azoknak a nagyvállalatoknak érdemes igénybe venniük, amelyek számos kutatás-fejlesztési (K+F) projektet valósítanak meg egy adott időszakban, és szeretnék, hogy tevékenységük igazoltan megfeleljen a K+F fogalmának. A négyszakaszos eljárásban így nem kell a teljes tevékenységet bemutatni, a vizsgálat során kizárólag a projektek csoportokba rendezése és az SZTNH által kiválasztott, körülbelül 20 százaléknyi projekt bemutatása jelenti a minősítés alapját – írja a hivatal.

„A projektcsoport-minősítés előnye, hogy ezáltal a vállalkozások akár az adminisztráció 80 százalékát is megspórolhatják a projektek egyenként történő vizsgálatához képest. Az eljárás végén kiadott határozat pedig felhasználható az adókedvezmények igénybevételénél, de egyes K+F pályázati források esetén is, ezzel csökkentve az esetleges visszafizetési kötelezettség kockázatát” – emelte ki a regisztráció előnyeit Pomázi Gyula, az SZTNH elnöke.

A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala 2012. február 1-je óta végzi a K+F minősítést. Magyarországon az elmúlt években ugrásszerűen nőtt azoknak a vállalkozásoknak a száma, amelyek a kutatás-fejlesztés és az innováció területén dolgoznak és érnek el egyre szembetűnőbb eredményeket. Az ilyen jellegű kutatómunkát teszi még hatékonyabbá, ha a vállalkozások a projektekre akár már a munka megkezdése előtt K+F minősítést kérnek, ezzel ugyanis nem csak adókedvezményhez juthatnak, de pályázati forrást is könnyebben szerezhetnek, és a jövőben is lesznek olyan kutatás-fejlesztéssel kapcsolatos pályázati kiírások, amelyekben kötelező lesz egy ilyen minősítés megszerzése.

A minősítés akár tízmilliós plusz bevételt is jelenthet, mégis még mindig sok olyan vállalkozás van Magyarországon, amely nem is tudja, hogy kutatás-fejlesztési tevékenységet folytat – ezzel pedig jelentős kedvezményektől esik el. Emiatt érdemes felkeresni az SZTNH-t, ahol előzetes konzultáció keretében is érdeklődhetnek a cégek arról, tevékenységük kutatás-fejlesztésnek minősül-e – áll a közleményben.

További információ a projektcsoport-minősítéssel kapcsolatban az alábbi honlapon található: https://www.sztnh.gov.hu/hu/szakmai-oldalak/kf-minosites#pcsm – olvasható az sztnh.gov.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink