hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Cégátalakulások adózási következményei

  • dr. Juhász Péter jogász, adószakértő, HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

A cégcsoportok átszervezésének kedvelt eszköze az átalakulás, egyesülés, szétválás (továbbiakban átalakulás), mely cégműveletekhez ugyanakkor számos adózási jogkövetkezmény kapcsolódhat, melyeket célszerű figyelembe venni az előzetes adótervek felállításakor. Jelen cikkben ezeket az adóhatásokat szeretném adónemenként bemutatni.

Általános forgalmi adó

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) értelmében a jogutódlással történő megszűnés (értve ezalatt a jogi személynek a Ptk. jogi személyekre vonatkozó rendelkezései szerinti átalakulását, egyesülését és szétválását is) keretében átadott eszközök termékértékesítésnek minősülnek. Az áfatörvény 17. § (2) és (3) bekezdése értelmében azonban nem áll be a termék értékesítéséhez, szolgáltatás nyújtásához fűződő joghatás az adóalany jogutódlással történő megszűnése esetén, feltéve, hogy az a 18. § (1) és (2) bekezdésében meghatározott feltételek szerint történik.

Az áfatörvény 18. § (1) és (2) bekezdése szerinti a fenti mentesülés feltétele, hogy a szerző a következő feltételeknek egyidejűleg megfeleljen:

a) a szerzéskor vagy annak közvetlen következményeként belföldön nyilvántartásba vett adóalany legyen;

b) kötelezettséget vállal arra, hogy a szerzéshez és a szerzett vagyonhoz fűződő, az e törvényben szabályozott jogok és kötelezettségek – a (2) bekezdésben említett eltéréssel – a szerzéstől kezdődően jogutódként őt illetik és terhelik;

c) sem a szerzéskor, sem azt követően nincs olyan, e törvényben szabályozott jogállása, amely természeténél fogva összeegyeztethetetlen lenne a b) pontban említett kötelezettségek teljesítésével, vagy annak csorbítására lenne alkalmas;

d) Az elévülési időn belül a szerzővel együtt egyetemleges felelősség terheli a jogelődöt a jogutódlással történő megszűnés azon esetében, amelyben a jogelőd nem szűnik meg.

A fentiek értelmében fontos, hogy a jogutód részéről az előzőek szerinti kötelezettségvállalás dokumentált formában megtörténjen, illetve a jogutód ne válasszon olyan jogállást, mely az adólevonási jogát korlátozza (például alanyi mentességet, vagy az esetlegesen átvett ingatlanok bérbeadására adómentességet stb).

A fenti előírások érvényesülése esetén tehát az eszközöknek az átalakulás keretében történő átadása nem adóköteles, annak kapcsán adót áthárítani, számlát kiállítani sem szükséges.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy társasági adóban, illetékeknél, személyi jövedelemadóban milyen előírásokra kell figyelemmel lenni átalakulás esetén!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink