adozona.hu
Bejelentett részesedés rendezése végelszámoláskor
//test-adozona.hu/tarsasagi_ado_innovacios_jarulek/Bejelentett_reszesedes_rendezese_vegelszamo_HYAQ02
Bejelentett részesedés rendezése végelszámoláskor
Olyan kérdésem lenne, hogy egy kft.-nek van bejelentett részesedése, azon kívül a cégben bankszámlán van pénz, más befolyásoló tényező nincs. A céget szeretnék végelszámolni, de a részesedéssel ilyenkor mit kell tenni? Az a vagyonfelosztásban is szerepel, vagy értékesíteni kell a részesedést a végelszámolás előtt? Vagy adózás szempontjából hogyan alakul végelszámoláskor? Olvasónk kérdéseire Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.
A részesedés – mint a vagyon része – szerepelhet a vagyonfelosztási javaslatban, de dönthet úgy a társaság, hogy azt a végelszámolás megkezdése előtt vagy a végelszámolás alatt értékesíti.
Ha a részesedés bejelentett és már egy évet meghaladóan tartaja a vállalkozás az eszközei között, akkor nyereséggel történő értékesítés esetén a Tao-törvény 7. § (1) dz) pont alapján a nyereséget levonhatja az adóalapból.
Megjelent! Cégek megszűnése – adózási, számviteli és jogi kérdések című kiadvány |
Ha viszont veszteséggel értékesíti (akár egy éven belül), akkor a veszteség növeli az adóalapot a Tao-törvény 8. § (1) bekezdés mb) alpont szerint.
Ha viszont nem értékesíti a kft. a részesedést, akkor a végelszámolás számviteli feladatairól szóló 72/2006. kormányrendelet 7. § (2) bekezdése szerint a végelszámolás befejezésekor a forintban lévő pénzeszközön kívüli eszközöket, a források közötti kötelezettségeket tételesen piaci értéken kell értékelni.
A részesedések esetében az átértékelési különbözetet jellegének megfelelően részesedésekből származó bevételként, árfolyamnyereségként kell kimutatni vagy – veszteség esetén – részesedések értékvesztéseként kell elszámolni.
Ha az átértékelt eszköz a forgóeszközök között kimutatott részesedés akkor az átértékelési különbözetét a pénzügyi műveletek egyéb bevételeként, vagy a részesedések értékvesztéseként kell elszámolni. Ez esetben az árfolyamnyereség vagy egyéb bevétel nem vonható le az adóalapból, mivel a Tao-törvény 7. § (1) bekezdés dz) pont előírása csak a részesedés nyereséggel történő értékesítése és apportálása esetén alkalmazható.
Az értékvesztés viszont a Tao-törvény 8. § (1) bekezdés mb) alpont szerint növeli az adóalapot.
Célszerű tehát a részesedést a végelszámolás befejezése előtt értékesíteni.
Hozzászólások (0)