hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Tavaszi óraátállítás hatása a munkaidőkeretben ledolgozandó óraszámra

  • NEXON

Cikksorozatunkban a NEXON által meghirdetett Országos Bérügyviteli Bajnokság 2. fordulójának feladataiból válogatunk, ahol felvetődött például, hogy igaz-e az az állítás, miszerint munkaidőkeret alkalmazása esetén a munkaidőkeretben ledolgozandó óraszámot befolyásolja a tavaszi óraátállítás.

Az elmúlt időszakban mindnyájan részesei voltunk a tavaszi óraátállításnak, melynek főbb szabályait a nyári időszámítás alkalmazásáról szóló 39/1996. kormányrendelet 1. § (1) bekezdése foglalja össze:

„(1) A nyári időszámítást minden év március utolsó vasárnapjától október utolsó vasárnapjáig kell alkalmazni.

(2) Az órákat március utolsó vasárnapján kettő órakor három órára, október utolsó vasárnapján három órakor kettő órára kell állítani.

(3) A nyári időszámítás kezdő és záró időpontjában munkát végző – nem havibéres – munkavállalók munkabérét a tényleges teljesítmény, illetőleg a ténylegesen ledolgozott munkaidő alapján kell elszámolni."

Annak ellenére, hogy sokan helyesnek vélnék a cikk elején megfolgalmazott állítást, a jogszabályok szigorú értelmezése szerint hamisnak kell tekinteni. Munkaidőkeret alkalmazása esetén ugyanis a munkaidőkeretben ledolgozandó óraszámot nem befolyásolhatja az óraátállítás, hiszen a vonatkozó jogszabályi normaelemek értelmében a munkaidőkeretben teljesítendő munkaidőt a munkaidőkeret tartama, a munkaszerződésben rögzített napi munkaidő és az általános munkarend alapulvételével kell megállapítani az Mt. 93. § szerint:

„(1) A munkáltató a munkavállaló által teljesítendő munkaidőt munkaidőkeretben is meghatározhatja.

(2) A munkaidőkeretben teljesítendő munkaidőt a munkaidőkeret tartama, a napi munkaidő és az általános munkarend alapul vételével kell megállapítani. Ennek során az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti napot figyelmen kívül kell hagyni."

Ezért a március havi munkaidő mértéke 152 órával – 19 munkanap x 8 óra – került rögzítésre, így az „eltűnt 1 óra” vagy ledolgozásra kerül, vagy állásidőként kell elszámolni.

A tartalom a NEXON Kft. megbízásából készült (szerző: dr. Henczi Lajos c. egyetemi tanár). A cikk létrehozásában az Adózóna.hu szakértői nem működtek közre.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink