adozona.hu
Tavaszi óraátállítás hatása a munkaidőkeretben ledolgozandó óraszámra
//test-adozona.hu/tamogatott_tartalom/A_tavaszi_oraallitas_hatasa_a_munkaidokeret_OD56NC
Tavaszi óraátállítás hatása a munkaidőkeretben ledolgozandó óraszámra
Cikksorozatunkban a NEXON által meghirdetett Országos Bérügyviteli Bajnokság 2. fordulójának feladataiból válogatunk, ahol felvetődött például, hogy igaz-e az az állítás, miszerint munkaidőkeret alkalmazása esetén a munkaidőkeretben ledolgozandó óraszámot befolyásolja a tavaszi óraátállítás.
Az elmúlt időszakban mindnyájan részesei voltunk a tavaszi óraátállításnak, melynek főbb szabályait a nyári időszámítás alkalmazásáról szóló 39/1996. kormányrendelet 1. § (1) bekezdése foglalja össze:
„(1) A nyári időszámítást minden év március utolsó vasárnapjától október utolsó vasárnapjáig kell alkalmazni.
(2) Az órákat március utolsó vasárnapján kettő órakor három órára, október utolsó vasárnapján három órakor kettő órára kell állítani.
(3) A nyári időszámítás kezdő és záró időpontjában munkát végző – nem havibéres – munkavállalók munkabérét a tényleges teljesítmény, illetőleg a ténylegesen ledolgozott munkaidő alapján kell elszámolni."
Annak ellenére, hogy sokan helyesnek vélnék a cikk elején megfolgalmazott állítást, a jogszabályok szigorú értelmezése szerint hamisnak kell tekinteni. Munkaidőkeret alkalmazása esetén ugyanis a munkaidőkeretben ledolgozandó óraszámot nem befolyásolhatja az óraátállítás, hiszen a vonatkozó jogszabályi normaelemek értelmében a munkaidőkeretben teljesítendő munkaidőt a munkaidőkeret tartama, a munkaszerződésben rögzített napi munkaidő és az általános munkarend alapulvételével kell megállapítani az Mt. 93. § szerint:
„(1) A munkáltató a munkavállaló által teljesítendő munkaidőt munkaidőkeretben is meghatározhatja.
(2) A munkaidőkeretben teljesítendő munkaidőt a munkaidőkeret tartama, a napi munkaidő és az általános munkarend alapul vételével kell megállapítani. Ennek során az általános munkarend szerinti munkanapra eső munkaszüneti napot figyelmen kívül kell hagyni."
Ezért a március havi munkaidő mértéke 152 órával – 19 munkanap x 8 óra – került rögzítésre, így az „eltűnt 1 óra” vagy ledolgozásra kerül, vagy állásidőként kell elszámolni.
A tartalom a NEXON Kft. megbízásából készült (szerző: dr. Henczi Lajos c. egyetemi tanár). A cikk létrehozásában az Adózóna.hu szakértői nem működtek közre.
Hozzászólások (0)