hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adózási szempontból mi a különbség, ha a magánszemély Spanyolországban vagy az USA-ban dolgozik távmunkában?

  • Horváthné Szabó Beáta adószakértő
2

Külföldi távmunka esetében a munkaadó gyakran csak akkor szembesül a problémával, amikor a munkavállaló tájékoztatja, hogy neki nem Magyarországon, hanem a távmunkavégzés helyén, külföldön kell az adót megfizetnie. Vizsgáljuk meg az adókötelezettség alakulását, ha a magánszemély távmunkában egy évig Spanyolországban vagy az Amerikai Egyesült Államokban dolgozik!

Az adókötelezettséget a magyar szja-törvény előírásai és a Spanyolországgal megkötött kettős adóztatás elkerülésére vonatkozó egyezmény – 12/1988. MT rendelet – előírásai alapján kell eldönteni, ha a magánszemély Spanyolországban dolgozik, míg az Amerikai Egyesült Államok tekintetében nincs egyezmény, ezért ez utóbbi esetben csak az szja-törvény szabályait kell követni.

Olvassa el az Adózóna „Nem adott igazolást a munkáltató a levont adóról, tb-járulékról. Mit tehet a munkavállaló?”, „Iskolakezdési támogatás 2024: így segíthetik dolgozóikat a munkáltatók”, illetve „A nap kérdése: milyen feltételekkel adható csekély értékű ajándék a munkavállaló iskolás korú gyermekének?” című írását!

A magyar szja-törvény értelmében a magyar állampolgár belföldi illetőségűnek minősül kivéve, ha a magánszemély külföldön is adóilletőségűnek minősül és az egyezmény értelmében is külföldi illetőségű (szja-törvény 3. § 2. pont). Abban az esetben, ha a magánszemély egyidejűleg más államnak is állampolgára, a magyar állampolgár – az szja-törvény alapján – akkor sem tekintendő belföldi illetőségűnek, ha belföldön nem rendelkezik a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvényben meghatározott lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, miért fontos az illetőség, miként kell ezt vizsgálni, illetve hogyan adózik a magánszemély távmunkából származó jövedelme, ha van kettős adóztatást elkerülő egyezmény az adott országgal, illetve ha ilyen nincs!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
Bhorvathne

Kedves Ruszin Úr!
Köszönjük, hogy tapasztalatait megosztotta velünk!
Az Ön által jelzett probléma nem a magyar munkavállalók külföldön végzett munkájához kapcsolódik – amiről a cikk szólt- hanem pont az ellenkezője, amikor egy magyar magánszemély Magyarországon végzi a munkát a külföldi cég javára.
Ezzel kapcsolatban korábban megjelent írásunk itt olvasható https://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/digitalis_nomad_utazas_freelancer_harmadik_0PXJIX
A téma felvetést köszönjük! Üdvözlettel:

Ruszin Zsolt

Az USA esetén elég kevés a válaszból kapható információ, ezért utánamentem egy kicsikét a témának.

Vegyünk egy harmadik országbeli vállalatot (jelen esetben egy USA-belit), ami mesterséges intelligenciával foglalkozik. A programozó nem mozdul el közben a magyar lakóhelyéről. A Magyarországon való foglalkoztatás gazdasági tevékenység, ami adószámra köteles.

Namármost.

A kifizető Art-beli fogalma bántóan zavaros a külföldi vállalkozások esetén, amelyet ráadásul a Tbj. is még zavarosabbá tesz. Van a kifizető fogalmi felsorolásában egy ködös mondat, aminél nehéz rájönni, hogy mi a francra gondolt a költő, mert nyilván az adócsaló, amelyik nem is alapít vállalkozást azt is kifizetőnek kellene tekinteni, de a külföldi esetén is el kellene dönteni, hogy kifizető-e, ha már van magyar adószáma és meddig az (pl. a múltra nézve, vagy a jövőre nézve az-e).

Art. 7.§ 31. f) minden olyan belföldön gazdasági tevékenységet végző szervezet, amelynek tevékenysége cégbejegyzéshez nem kötött, vagy törvény rendelkezésétől eltérően végez cégbejegyzéshez kötött gazdasági tevékenységet,

Erre a sorra a TCC azt mondta, hogy minden eset más. Hát a túrót más. Ezért is közöltem fennt a példa részleteit, hogy ne legyen az értelmezés túlságosan elméleti.

A Dél-Budapesti NAV-val közösen kiderítettem, hogy a KAVIG úgy oszt adószámokat, hogy vagy kéri az iratokat, vagy nem kéri, de az biztos, hogy a munkáltatói szerepkör tekintetében teljesen zavaros a helyzet, de ha egy nem EGT ország cége a magyar adószám alapján akar adót és járulékot fizetni, akkor a KAVIG ezt simán megengedi neki. (A meghatalmazás terén még botrányosabb a helyzet, de most nem ez a téma).

Van egy másik jogszabály, amely szerint ezt a NAV nem tehetné meg, de persze ez a jogszabály is zavaros, de annyi látszik, hogy ne lehessen egy adószám által egy EU jogrenden kívüli országot beengedni pl. foglalkoztatni, hogy aztán, ha gond van, akkor ez a cég simán leléphessen, akár csilliárdos (akár be se vallott) adótartozást maga mögött hagyva.

A külföldiek magyarországi befektetéseiről 1988. évi XXIV. törvény szerint a külföldi – az EGT-államban letelepedett vállalkozás kivételével – határon átnyúló szolgáltatási tevékenységet akkor folytathat Magyarország területén, ha azt törvény vagy nemzetközi szerződés kifejezetten megengedi. Az EGT-államban letelepedett vállalkozás határon átnyúló szolgáltatási tevékenységét a külön törvényben meghatározottak szerint folytathatja (3/A. § (1)).

Mielőtt még elindulna a hivatali okoskodás, jelzem, hogy ez a jogszabály tartalmazza a fogalmat is:
2.§ e) határon átnyúló szolgáltatásnyújtás: önállóan, üzletszerűen – rendszeresen, nyereség elérése érdekében, gazdasági kockázatvállalás mellett – végzett gazdasági tevékenység folytatása gazdasági célú letelepedés nélkül;

A törvények - tudomásom szerint - nem engedik meg, hogy "pusztán adószámmal" lehessen nyomulni, hanem a Ptk. és a Ctv. szerint az ilyen külföldi szervezetnek gazdasági társaságot kell alapítania, vagy fióktelepet és/vagy kereskedelmi képviseletet kell bejegyeztetnie, hogy munkáltathasson.

Persze lehet, hogy rosszul tudom és milyen klassz, hogy a harmadik országbeli cégek keresztül-kasul foglalkoztathatnak belföldön, pusztán egy adószámmal, vagy pláne adószám nélkül, amelynek még az adóregisztrációs eljárás és a cégbírósági eltiltás se akadálya (bizony).

Ez mégiscsak Magyarország, ugyi?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink