adozona.hu
Magánszemély rövid távú szálláshely-szolgáltatása: ezekkel a kötelezettségekkel számoljon
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/szallashelyszolgaltatas_AFA_idegenforgalmi__44U47U
Magánszemély rövid távú szálláshely-szolgáltatása: ezekkel a kötelezettségekkel számoljon
Olvasónk adószámos magánszemély rövid távú (airbnb, booking.com) szálláshely-szolgáltatásának kötelezettségei iránt érdeklődött az Adózóna oldalán. A kérdéseket Lepsényi Mária adószakértő válaszolta meg.
A kérdés részletesen így hangzik: adószámos magánszemély a booking.com, airbnb-n keresztül szálláshely-szolgáltatást nyújt budapesti 33 négyzetméteres lakásában. Helyes-e az az információm, hogy az alábbi adók fogják őt terhelni: áfa 5százalékos adókulccsal (és mivel kezdő, ezért a havi besorolás szerint), turizmusfejlesztési hozzájárulás (az áfával azonos időközönként azaz havonta), idegenforgalmi adó (ami Budapesten a megkezdett vendégéjszakák után 4 százalék), építményadó (önkormányzat veti ki) szja (ebből ha nyilatkozta volna 05.31-éig, akkor tudná a tételes átalányadózást választani, mivel ezt nem tette meg, adózhat a 10 százalékos költséghányad alkalmazásával vagy a tételes költségelszámolással)?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Áfa
Amennyiben a szálláshely-szolgáltatás éves bevétele nem éri el a 12 millió forintot, akkor választható a NAV-hoz történő bejelentkezéskor az alanyi adómentes státuszt, ami azt jelenti, hogy nem kell áfát fizetni. Aki évente 12 milliónál nagyobb bevételt ér el szálláshely szolgáltatásból, akkor már áfaköteles lesz, a tevékenysége és a bevétel után 5 százalékos áfát kell fizetnie.
Szálláshely-szolgáltatás témakörében további írásokat az Adózóna oldalon itt olvashat. Egyéni vállalkozók adózása, számvitele című kiadványunkat kiadói kedvezménnyel itt vásárolhatja meg. |
Idegenforgalmi adó
Az idegenforgalmi adót a szállásadónak kell beszednie a vendégeinktől, bevallania és befizetnie. Érdemes az önkormányzatnál tájékozódni, mivel lehetnek egyedi eltérések pl. Budapesten belül is.
Turizmusfejlesztési hozzájárulás
A turizmusfejlesztési hozzájárulás mértéke az áfa nélküli bevétel 4 százaléka. A turizmusfejlesztési hozzájárulást a hozzájárulás fizetésére kötelezettnek a rá irányadó áfabevallási időszak szerint, az áfabevallás benyújtásra előírt határnapig – havi bevallásra kötelezettnél a tárgyhónapot követő hónap 20. napjáig, negyedéves bevallásra kötelezettnél a tárgynegyedévet követő hónap 20. napjáig, éves bevallásra kötelezettnél a tárgyévet követő év február 25. napjáig – kell bevallania és megfizetnie. Azon időszakra, amelyre a hozzájárulás fizetésére kötelezett személy áfabevallás benyújtására nem köteles – például áfában alanyi mentességben részesül –, a hozzájárulás-köteles szolgáltatás után az áfatörvény szerinti teljesítési időpontot követő év február 25. napjáig kell a hozzájárulást bevallani és befizetni.
Személyi jövedelemadó (szja)
A tételes átalányadó választásáról folyamatos tevékenység esetén a 2023. évi bevallásban lehetett nyilatkozni 2024. május 21-éig. Tevékenység évközi kezdése esetén pedig a NAV-hoz történő bejelentkezés alkalmával lehet erről nyilatkozni.
Amennyiben nem tételes átalányadózó a magánszemély, akkor a jövedelemszámításkor a tételes költségelszámolást vagy a 10 százalék költséghányadot alkalmazhatja.
Hozzászólások (2)
Célszerű lenne egyéni vállalkozást létrehozni, mert a tételes költségelszámolás, vagy a 10% igencsak karcsú. Ez főleg akkor jó húzás, ha már van főállás.
Az ÁFA kérdéshez még érdemes hozzátenni, ha a szállásadó külföldi szzállásközvetítőt vesz igénybe, akkor felmerülhet az áfa fizetési kötelezettsége az alanyi mentes státusz ellenére is.