hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: adhat-e a munkáltató kilométerenként 15 forintnál magasabb összegű üzemanyag-támogatást dolgozójának?

  • adozona.hu

Amennyiben magasabb összeggel szeretnénk (pl. 35 forint) a gépkocsival bejáró dolgozóinkat támogatni, akkor a különbözet bérként fog adózni? Szja-t, tb-t vonok a dolgozótól és ez munkaviszonyból származó jövedelemnek fog számítani? A munkáltató pedig szochót fizet még utána? Illetve adhatok-e még bármilyen támogatást, amelynek a megtett kilométer lehetne az alapja? Például meghatározhatom, hogy üzemanyag-támogatást is adok egy általam meghatározott összegben (forint/km)? Illetve ennek mennyi lenne az adóvonzata? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. kormányrendelet 4. §-a értelmében abban az esetben, ha

a) a munkavállaló lakóhelye vagy tartózkodási helye, valamint a munkavégzés helye között nincsen közösségi közlekedés;

b) a munkavállaló munkarendje miatt nem, vagy csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közösségi közlekedést;

c) ha a munkavállaló mozgáskorlátozottsága, illetve a súlyos fogyatékosság minősítésének és felülvizsgálatának, valamint a fogyatékossági támogatás folyósításának szabályairól szóló kormányrendelet szerinti súlyos fogyatékossága miatt nem képes közösségi közlekedési járművet igénybe venni, ideértve azt az esetet is, ha a munkavállaló munkába járását a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 294. § (1) bekezdés b) pontjában felsorolt hozzátartozója biztosítja;

d) a munkavállalónak bölcsődei ellátást igénybe vevő vagy tíz év alatti köznevelési intézményben tanuló gyermeke van,

számára a munkáltató köteles legalább 9 Ft/km költségtérítést fizetni, illetve mérlegelési jogkörben további 6 Ft/km költségtérítést is fizethet, mely esetben a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 25. § (2) bekezdése értelmében a költségtérítést nem kell jövedelemként figyelembe venni.

Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó

Ezen felül is, és egyébként a rendelkezésben említett körön kívüli dolgozóknak is lehet támogatást (pl. üzemanyagra) adni, amelyet a munkavállaló nem önálló tevékenységből származó jövedelmeként kell figyelembe venni, közterheit a bérre vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani, megfizetni, bevallani.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink