adozona.hu
Kánikulai hőség – mutatjuk, mit érdemes tudni a munkáltatói teendőkről, kifizetői juttatásokról
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/kanikulai_hoseg_munkahely_juttatas_ZP9QSF
Kánikulai hőség – mutatjuk, mit érdemes tudni a munkáltatói teendőkről, kifizetői juttatásokról
A kánikulai hősének örülhetnek a nyaralók, ám sokan kénytelenek munkahelyükön az izzasztó melegben is helytállni. Cikkünkben a munkáltatók, kifizetők feladataival összefüggő legfontosabb adózási tudnivalókat összegeztük.
Amikor az országos tisztifőorvos elrendeli a hőségriasztást, egyénileg és intézményesen fokozott védekezésre van szükség.
Az egyéni védekezés keretében elsősorban az a fontos, hogy a legmelegebb órákban, 11 és 15 óra között lehetőleg senki ne tartózkodjon a tűző napon, és kerülje a kávé, az alkohol, a magas koffein- és cukortartalmú üdítők, valamint a zsíros ételek fogyasztását, viszont mindenki ügyeljen a fokozott folyadékpótlásra.
Az egyéni védekezés mellett a hőségnapokon a jogszabályok a munkáltatókat is rendkívüli intézkedésekre kötelezik.
A részletes szabályokat a munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjéről szóló 3/2002. (II. 8.) SzCsM-EüM együttes rendelet tartalmazza.
Előírja, hogy a klímakörnyezet kedvezőtlen hatásainak megelőzése céljából munkaszervezési intézkedéseket kell tenni. A munkaidő részeként óránként legalább 5, legfeljebb 10 perces pihenőidőt kell közbe iktatni a melegnek vagy minősülő munkahelyeken.
A „Foglalkoztatás 2024-ben: munkajogi, munkavédelmi változások” című webinárium videófelvételét itt vásárolhatja meg. |
A munkahely melegnek minősül, ha a munkahelyi klíma a munkahelyen a 24 °C (K) EH értéket meghaladja, vagy szabadtéri munkahelyen a napi középhőmérséklet legalább 1 napig meghaladja a 25 °C-ot, és az országos tisztifőorvos a hőség miatt a figyelmeztetést vagy a hőségriasztást kiadta.
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) szerint:
- az egészséget nem veszélyeztető munkavégzés feltételeinek előírásai szerint a munkáltató felelősségi körébe tartozó biztosítása nem minősül adóköteles bevételnek [Szja tv. 4. § (2a) bekezdés];
- a védőeszközök, egészségvédelmi eszközök kötelező juttatása adómentes nem pénzbeli juttatásnak minősül, amely után sem a munkavállalót, sem a munkáltatót nem terheli adó- és/vagy járulékfizetési kötelezettség [Szja tv. 1. számú melléklet 8.8. pont].
A kötelező intézkedések keretében a melegnek minősülő munkahelyeken a munkavállalók részére kötelező védőitalként igény szerint, de legalább fél óránként 14-16 °C hőmérsékletű ivóvizet (amely lehet palackozott víz, ballonos víz, ásványvíz), vagy ilyen hőmérsékletű ízesített, alkoholmentes italt biztosítani. Az ital cukortartalma, ha nem mesterséges édesítőszerrel ízesített, legfeljebb 4 súlyszázalék lehet. A védőital juttatása előírás szerint a közegészségügyi követelmények betartása mellett történhet, úgy, hogy elfogyasztásához legalább a dolgozók létszámát elérő mennyiségben, személyenként és egyéni használatra kiadott ivópoharakról kell gondoskodni.
Fontos azonban, hogy amennyiben a juttatás nem felel meg a védőital jogszabály által meghatározott követelményeinek, azaz például energiaital, gyümölcslé, kávé stb., vagy ha a juttatás fagylalt, jégkrém, más hűtött élelmiszer, úgy az nem adómentes, hanem a Szja tv. 70. § (6) bekezdés b) pontjának első fordulata értelmében egyes meghatározott juttatásnak minősül, mely esetben a juttatót a juttatás értékének 1,18-szorosa után 15 százalék személyijövedelemadó- és 13 százalék szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettség terheli.
Az Adózóna írásait szja / ekho / különadó témakörben itt olvashatja el. |
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. CXXVII. törvény (Áfa tv.) 124. § (1) bekezdésének k) pontja szerint az italt terhelő előzetesen felszámított adó nem vonható le. Mivel a védőital is italnak minősül, és az Áfa tv. a védőital tekintetében nem tartalmaz mentesítő szabályt az adólevonási tilalom alól, a védőitalt terhelő általános forgalmi adó nem helyezhető levonásba, még abban az esetben sem, ha a védőital juttatására jogszabályi rendelkezés alapján kerül sor. A védőitallal kapcsolatos áfa elszámolása során figyelemmel kell lenni továbbá az Áfa tv. 70. § (1) bekezdésének b) pontjára is, amely szerint az adó alapjába beletartoznak a felmerült járulékos költségek is. Ennek megfelelően a védőital juttatásával kapcsolatban felmerült járulékos költségeket (például vízadagoló automata bérleti díja, műanyag poharak díja) terhelő általános forgalmi adó sem helyezhető levonásba.
Amennyiben a munkavállalóknak juttatott védőital jogszabályi kötelezésen alapul, akkor a védőital költsége anyagjellegű ráfordításként számolható el. Ha viszont a munkavállalóknak juttatott védőital nem jogszabályi kötelezésen alapul, akkor a védőital költségét személyi jellegű egyéb kifizetések között kell elszámolni.
Hőségriasztás idején a bentlakást nyújtó szociális intézményeknek szállást kell adniuk az arra rászoruló, utcán élő embereknek is, valamint, ha nincs a környéken hajléktalanszálló, egyéb szociális intézményben kell elhelyezni azokat, akik ezt kérik. A befogadott személyek krízisellátásban részesülnek, azaz a riasztás visszavonásáig biztosítani kell számukra a testi épség megóvásához és pihenéshez szükséges feltételeket, illetve a kiszáradás megelőzésére a szükséges folyadékpótlást. Ezek a juttatások a Szja tv. 1. számú mellékletének 8.5. pontja alapján adómentesek. A juttatások parmétereire vonatkozó korlátozások nincsenek, így például a párakapuk üzemeltetése miatt sem keletkezik adókötelezettség.
Hozzászólások (0)