hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az egyéni vállalkozók könyvelése: a pénztárkönyv és a naplófőkönyv titkai (1.)

  • Sinka Júlia okleveles adószakértő, számviteli tanácsadó

A személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) hatálya alatt előírt pénzforgalmi (egyszeres) könyvvitel szabályai sokban eltérnek a kettős könyvvitelből ismertektől. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az egyéni vállalkozók könyvvezetése egyszerű. Sokuk számára lehet hasznos segítség cikksorozatom, amelyben a leggyakrabban előforduló gazdasági események pénztárkönyvi, naplófőkönyvi elszámolását mutatom be.

Akadnak motivációs tanácsadók, akik szerint egy induló vállalkozásnak (ideértve természetesen az egyéni vállalkozót is) nincs szüksége induló tőkére, csak tudásra és készségekre, megfelelő hozzáállásra. Bár ezek kétségkívül nagyon fontosak, de azért az – sajnos – nem igaz, hogy egy fillér nélkül bele lehet vágni a dologba.

Anélkül, hogy e keretek között átrágnánk magunkat a miérteken, fogadjuk el, hogy az egyéni vállalkozónak a tevékenysége elkezdéséhez is szüksége van némi pénzre és eszközökre – anyagokra, árura, gépekre –, és ezeket a könyvelésében (pénztárkönyvében, naplófőkönyvében, részletező nyilvántartásaiban) is meg kell jelenítenie. Ennek során az szja-törvény 10. §-ában és 5. számú mellékletében részletezetteket kell követnie.
Az egyéni vállalkozók számviteléről részletesen itt tájékozódhat!

A pénztárkönyvnek nincs a bankszámla adatait rögzítő rovata. Ezért vezetését csak azoknak az egyéni vállalkozóknak ajánlom, akiknek a banki forgalma elhanyagolható. (A banki és a készpénzes forgalom elkülönítését nekik részletező nyilvántartás vezetésével kell biztosítaniuk.)

A pénztárkönyvvel való ismerkedésünk első lépéseként megnézzük, hogyan kell könyvelni a vállalkozó által a vállalkozásba bevitt pénzösszeget és eszközöket, azaz a nyitó tételeket.

A vállalkozó által a vállalkozásba bevitt összeg elszámolása

Adóalapba be nem számító bevétel és Bevétel összesen

A betett tőke természetesen kivonható a vállalkozásból, ha arra már nincs szükség, a bevételek fedezetet nyújtanak a kiadásokra. A tőkekivét az adóköteles jövedelem alakulására nem gyakorol hatást.

Elszámolása:

Költségnek nem minősülő egyéb kiadások és Kiadások összesen

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben részletezzük a vállalkozás indításához, továbbá a pénzbevételekhez és a pénzkiadásokhoz kapcsolódó könyvelési tudnivalókat!


A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink