hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Védőital juttatására vonatkozó szabályok

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

A munkáltatók törvényben előírt kötelessége a biztonságos és egészséget nem veszélyeztető munkavégzés feltételeinek megteremtése. Ennek egyik eleme az ingyenesen fogyasztható védőitalról való kötelező gondoskodás.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) fő szabálya szerint – hacsak a törvény valamely rendelkezéséből más nem következik – a magánszemélynek ingyenesen vagy kedvezményesen juttatott vagyoni érték (termék, szolgáltatás) adóköteles [Szja tv. 1. § (3) bekezdés, 7. § (1) bekezdés b) pont]. Így gyakran felmerülő kérdés, hogy a munkahelyeken ingyenesen fogyasztható ásványvíz, üdítőital, kávé stb., illetve ingyenes italautomata-használat miatt minden esetben keletkezik-e adókötelezettség.

A válasz az, hogy nem minden esetben, mert a törvény két rendelkezése is kiveszi az adókötelezettség alól a védőital juttatását az alábbiak szerint.

A munkáltató, illetve bármely (például megbízási) jogviszonyban a foglalkoztató adhat a munkavállalóinak, illetve a tevékenységében közreműködő magánszemélyeknek olyan juttatásokat, amelyek után nem kell adót fizetni [Szja tv. 4. § (2a) bekezdés]. A rendelkezés többek között kimondja, hogy nem keletkezik bevétel a biztonságos és egészséget nem veszélyeztető munkavégzés feltételeinek a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) előírásai szerint történő biztosítása miatt, még akkor sem, ha nem zárható ki az adott termék vagy szolgáltatás magáncélú hasznosítása, igénybevétele.

Rendelje meg webáruházunkban most 10% kiadói kedvezménnyel "Adómegtakarítási lehetőségek" című kiadványunkat!
Kiadványunkban arra vállalkoztunk, hogy hasznos tanácsokkal mutassuk be az egyes adócsökkentést eredményező ügyleteket és eljárásokat. Ügyelve arra, hogy a felkínált lehetőségek és javaslatok mindig megfeleljenek a jogszabályok szellemiségének.

Az Szja tv. 1. számú mellékletének 8.8. alpontja szerint a nem pénzben kapott juttatások közül a jogszabály által előírt védőeszközök adómentesek. Az Mvt. kötelezően előírja, hogy ha a munkahelyiségben műszakilag megoldhatatlan az elegendő mennyiségű és minőségű, egészséget nem károsító levegő vagy klíma biztosítása, a munkavállalók egészségének megóvása érdekében szervezési intézkedéseket kell tenni, egyéni védőeszközt alkalmazni, illetve védőitalt kell juttatni. A szabadtéri munkahelyen a munkavállalók időjárás elleni védelméről a munkavégzés jellegének és a munkakörülményeknek megfelelő műszaki megoldásokkal, munkaszervezéssel, egyéni védelemmel, melegedési lehetőséggel, védőitallal kell gondoskodni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen előírásokat tartalmaz a munkahelyek munkavédelmi követelményeinek minimális szintjére a 3/2002. (II. 8.) SzCsM-EüM együttes rendelet!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink