hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így kell meghatározni a vállalkozói osztalékalapot

  • adozona.hu
2

Hogyan határozandó meg az egyéni vállalkozó osztalékalapja, ha a vállalkozás céljaira szolgáló gép költsége az előző évben keletkezett, de az üzembe helyezésre csak a következő évben kerül sor? – kérdezte egyik olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "A vállalkozó 2016 decemberében 10 millió forintért megvásárolt egy új gépet, melyet 2017 januárjában tudott csak üzembe helyezni. A gép kizárólag vállalkozási célokat szolgál. A gép beruházásával a 2015-ös évben képzett 2 millió forint fejlesztési tartalékot felhasználja. (A gépre évi 20%-os értékcsökkenést számol el.) Kérdésünk, hogy e beruházásra tekintettel hogyan alakul a vállalkozói osztalékalap 2016-ban és 2017-ben?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Az egyéni vállalkozók bevételeinek és költségeinek meghatározása pénzforgalmi szemléletet követ, azaz a pénz beérkezésének, illetve kifizetésének az időpontja a meghatározó.

Bevétel minden olyan vagyoni érték, melyre vállalkozási tevékenysége alapján tesz szert az adóévben – akkor is, ha másik adóévre vonatkozik (Szja. tv. 10. mell.)

Az egyéni vállalkozó az Szja. tv. 4 és 10. melléklete alapján számolhat el költségeket a bevétellel szemben. A leggyakoribb költségek felsorolását lásd az Szja 11. sz. mellékletében, mely többek között az értékcsökkenési leírás szabályait is tartalmazza.

Tárgyi eszköznek minősül minden olyan anyagi eszköz, amely tartósan, legalább egy éven túl – közvetlenül vagy közvetve – szolgálja a vállalkozás tevékenységét.

Kizárólag üzemi célt szolgálnak azok a tárgyi eszközök és nem anyagi javak, amelyeket a magánszemély önálló tevékenységével  kapcsolatban használ, azokat más célra részben sem használja és üzleti nyilvántartásai ezt egyértelműen alátámasztják. (Nem minősülhet kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszköznek a személygépkocsi.)

Értékcsökkenési leírást az üzembehelyezés napjától – napi időarányosítással – a kiselejtezés vagy elidegenítés (apportálás, stb.) napjáig lehet elszámolni.

A fentieknek megfelelően a kiadás ugyan 2016-ban keletkezett, de mivel aktiválandó tételről van szó, a 2016-os évben nem lehet költségként elszámolni, azaz nem csökkenti az osztalékalapot.

2017-ben lehet aktiválni, amikor üzembe helyezték, és innen kezdődhetne az értékcsökkenés elszámolása is, kivéve azt a részt, melyre már  nem számolható el amortizáció a fejlesztési tartalék felhasználása miatt. (A fejlesztési tartalék képzése voltaképpen egy előrehozott értékcsökkenés-elszámolás a még be sem szerzett gépekre.)
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
A.Dani

Szerintem nem így van. A kérdésből arra lehet következtetni, hogy egy járműről van szó (20% écs), amit 2016 évbe kifizetek, de csak 2017 évbe helyeztek forgalomba ezért 2017-be aktiválták, de akár lehet más eszköz is, mert elszámolása ugyan az. Az SZJA-törvény 49/C§ (6) bekezdés d) pontja kimondja, hogy osztalék alapot csökkentő tételként figyelembe vehető a beruházási költségként nyilvántartott összeg feltéve, hogy nem kezdték el az értékcsökkenési leírást. Ezért 2016 évbe 10 mFt-ot osztalékadó csökkentő tételként figyelembe lehet venni.
2017 évbe osztalékadó nővelő tételként kell figyelembe kell venni (49/C§ (2) bekezdés c) pontja alapján az értékcsökkenés megkezdésének évében az előző években beruházási költségként az előző években osztalék alapot csökkentő összegeket. Jelen esetben 10mFt-ot.
2017 évben osztalékadó csökkentő tételként lehet figyelembe venni az SZJA-törvény 49/C§ (6) bekezdés a) pontja alapján a tárgyi eszköz értékéből értékcsökkenési leírást meghaladó összeget, ha az értékcsökkenést az adó évben kezdi el. Jelen esetben 10mFt plusz az aktiválásig felmerülő beruházási költség (üzembe helyezési költségek) mínusz az eszköz 2017 évi écs-je.
Összefoglalva. 2016évbe osztalék adóalap csökkentő tétel 10 millió forint.
2017 évbe osztalék adóalap növelő tétel 10 millió Forint.
2017 évbe osztalék adóalap csökkentő 10 millió Forint plusz az aktiválásig felmerülő beruházási költség (üzembe helyezési költségek) mínusz az eszköz 2017 évi écs-je.

QUO VADIS

... hááát ... az utolsó mondatban kifejtett válasz kifejezetten frappáns... :-)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink