hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szochokötelezettség a 19SZJA bevallásban – hogy is van ez?

  • Horváthné Szabó Beáta adószakértő

Februárban volt olvasható az Adózóna hasábjain is, hogy a 2019SZJA-bevallásban a magánszemélynek csak 17,5 százalék szociális hozzájárulási adót (szochót) kell fizetnie. Tekintettel arra, hogy az adóbevallási tervezet 2020. március 15-étől megtekinthető, szükség esetén kiegészíthető, módosítható, illetve jóváhagyható, ezúton kívánunk segítséget nyújtani, miként kell bevallani a magánszemélyt terhelő szocho összegét 2019-re vonatkozóan.

Többféle jövedelem keletkezhet, mely után nem a kifizetőt, hanem a magánszemélyt terheli a szochofizetési kötelezettség. Ez jellemzően abban az esetben merül fel, amikor a magánszemély nem kifizetőtől részesül jövedelemben, vagy a jövedelmet ugyan egy magyar kifizető juttatja, de az előírások szerint az adót a magánszemély jövedelméből, a magánszemély nyilatkozata szerinti összegben kell levonni. (Ez a levonási kötelezettség nem tévesztendő össze a kifizetőt terhelő, például a munkabér vagy béren kívüli juttatások után fizetendő szochokötelezettséggel.)

A természetes személyt a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (szochotörvény) értelmében 2019. évre vonatkozóan 17,5 százalékos kötelezettség terhelte. Az adót addig kellett megfizetni, amíg a természetes személynek a szochotörvény 1. paragrafusának (1)–(3) bekezdései (összevonás alá eső jövedelmek) és az 1. paragrafus (5) bekezdésének a)–e) pontjai szerinti jövedelme (alapvetően a különadós jövedelmek, ide nem értve a kistermelőt és őstermelőt megilletőt) a tárgyévben el nem érték a minimálbér összegének a huszonnégyszeresét. Az adó levonásában és megfizetésében a kifizető köteles volt (és persze idén is köteles) közreműködni.

A szochofizetést a különadós jövedelmeknél korlátozza, hogy a felső határ számításakor figyelembe kell venni az összevonás alá eső jövedelmek és a különadózó jövedelmek összegét is. 2019-re vonatkozóan a minimálbér 149 ezer forint volt, annak a 24-szerese 3 millió 576 ezer forint, mely alapján – figyelemmel a 17,5 százalékos adómértékre – 625 800 forint szochót kellett fizetni.

Idén a minimálbér 161 ezer forintra emelkedett, így a felső határ 3 862 080 forintra nőtt. Így az adó összege 675 864 forint. (Ha a szocho mértéke 2020. július 1-jén változik az idei évhez hasonlóan, akkor a szochokötelezettség éves viszonylatban csökkenni fog.)

A szochoelőleg-kötelezettséget 2019-ben kétféle adómértékkel kellett teljesíteni. Az első félévben a magánszemélynek és a jövedelem kifizetésében közreműködő kifizetőnek 19,5 százalék szochót kellett fizetni. Míg, ha a jövedelem szerzési időpontja 2019. második félévére esett, akkor az adó mértéke már csak 17,5 százalék volt.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, kinek és hogyan kell az szja-bevallását módosítania!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink