hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így lehet elszámolni a személygépkocsi-beszerzést egyéni vállalkozásban

  • Szipszer Tamás adótanácsadó, mérlegképes könyvelő

A hazai társas vállalkozások előszeretettel vásárolnak vagy lízingelnek személygépjárműveket, melyek költségei alapvetően csökkentik a társasági adó alapját, vagyis elszámolható költségek. Kétrészes írásunkban azt vizsgáljuk, hogy az egyéni vállalkozók milyen törvényi feltételek mellett használhatják a személygépkocsijukat, milyen szabályok vonatkoznak a személygépkocsival kapcsolatos költségelszámolásokra.

Mindenekelőtt azt le kell szögezni, hogy tételes költségelszámolásra csakis a vállalkozói személyi jövedelemadó szerint adózó egyéni vállalkozónak van joga, vagyis az átalányadózók esetében és a kisadózó vállalkozók tételes adóját alkalmazó egyéni vállalkozóknál ez a kérdés nem merülhet fel.

A vállalkozói személyi jövedelemadózást alkalmazó egyéni vállalkozó a bevételével szemben jogosult elszámolni mindazon kiadásokat, melyek a bevétel megszerzésével közvetlenül összefüggésben állnak. Ezen általános költségelszámolási szabály lényegében elszámolhatóvá teszi a kizárólag a vállalkozási tevékenységgel összefüggésben teljesített kiadásokat.

Az egyéni vállalkozók a kizárólag vállalkozási célú tárgyi eszközök esetében értékcsökkenési leírás formájában számolhatnak el költséget.

Az Adózóna személyi jövedelemadóval kapcsolatos további írásait ITT olvashatja el.

Mivel a tartós használat céljából beszerzett személygépkocsi is tárgyi eszköznek minősül, így elviekben a személygépkocsi-beszerzés utáni értékcsökkenés elszámolásának nem lenne akadálya.

Itt célszerű egy pillanatra megállni és megvizsgálni, hogy az szja-törvény pontosan mit tekint személygépkocsinak. A törvény ugyanis saját fogalmat használ erre a járműfajtára, vagyis nem a forgalmi engedélyben foglaltak és nem is a vámtarifaszám az irányadó ebben a kérdésben.

Az szja-törvény 3. § 45. pontja értelmében személygépkocsi a

„négy, illetve három gumiabroncskerékkel felszerelt olyan gépjármű, amely a vezetővel együtt legfeljebb nyolc felnőtt személy szállítására alkalmas, azzal, hogy ide tartozik a benzinüzemű, a dízelüzemű, az elektromos üzemű, a gázüzemű személygépkocsi, a versenyautó, az önjáró lakóautó. Személygépkocsinak minősül továbbá az a vegyes használatú, 2500 kg-ot meg nem haladó megengedett együttes tömegű, olyan gépjármű (nagy rakodóterű személygépkocsi), amelynek rakodótere gyárilag kialakítva kettőnél több utas szállítására alkalmas, de kézzel egyszerűen oldható ülésrögzítése révén a felhasználás szerinti terhek szállítására bármikor átalakítható a válaszfal mögötti rakodótér, ideértve azt az esetet is, ha az ülés eltávolítására visszafordíthatatlan műszaki átalakítással került sor.”

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a többi előírást is!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink