hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szabadulna vállalkozásától? Ez is egy megoldás

  • adozona.hu

Tevékenységét öt éve szüneteltető egyéni vállalkozó szabadulna vállalkozásától. Milyen bevallási, bejelentési kötelezettségei vannak? Vajon törlik-e automatikusan a listáról? Dr. Verbai Tamás jogász válaszol.

Olvasónk így vázolta helyzetét: egyéni vállalkozó vagyok. Tevékenységemet közel öt éve szüneteltetem. A szüneteltetésre rendelkezésre álló 5 év leteltét követően sem kívánom már a tevékenységemet folytatni. Kérdésem: a szüneteltetésre rendelkezésre álló 5 év elteltével az egyéni vállalkozók nyilvántartásából automatikusan törlésre kerülök-e, illetve van-e, ha igen, milyen bevallási, vagy egyéb kötelezettségem, és mely szervek felé (például NAV, önkormányzat).

Szakértőnk felhívja a figyelmet arra, hogy a kérdésben szereplő problémára csak a tényállás teljes ismerete mellett adható egzakt válasz. Az ismert információk szerint így válaszol.

Az egyéni vállalkozóról és egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény 19. § (1) bekezdése g) pontja értelmében az egyéni vállalkozói tevékenységre való jogosultság e törvény erejénél fogva megszűnik, ha az egyéni vállalkozó a 18. § (1) bekezdésében foglalt időpontig – az egyéni vállalkozó egyéni vállalkozói tevékenységét legalább egy hónapig és legfeljebb öt évig szüneteltetheti – nem jelentette be az egyéni vállalkozói tevékenység folytatását vagy megszüntetését, a szünetelés kezdőnapját követő öt év elteltét követő napon.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 57. § (2) bekezdése szerint az egyéni vállalkozó magánszemély – a tevékenysége szünetelésének bejelentése alapján – egyéni vállalkozói tevékenységre vonatkozó adóbevallásra nem kötelezett, ha e tevékenységét az adóév minden napján szüneteltette (ideértve azt is, hogy a szünetelés bejelentését megelőzően vállalt kötelezettség alapján sem folytat egyéni vállalkozói tevékenységet), azonban e rendelkezéstől függetlenül a szünetelés időszakában is be kell vallania az adóévben

a) kisvállalkozói kedvezménnyel,

b) fejlesztési tartalékként nyilvántartott összeggel,

c) foglalkoztatási kedvezménnyel,

d) nyilvántartott adókülönbözettel,

e) kisvállalkozások adókedvezményével

kapcsolatban keletkezett adófizetési kötelezettségét.

A fentieket összegezve az egyéni vállalkozói jogállás a törvény erejénél fogva szűnik meg a szüneteltetési határidő lejártát követően.  Amennyiben a tevékenység az adóév minden napján szünetelt és a szünetelés évében az adózó egyáltalán nem szerzett bevételt, akkor – az szja-törvény 57. §-ának (2) bekezdése szerinti eset kivételével – a magánszemélynek az egyéni vállalkozói jogállására tekintettel bevallást sem kell benyújtania.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink