hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

SZÉP-kártyások, figyelem: elveszhet a támogatás!*

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Május végén lejár a felhasználási határidejük a 2016-ban SZÉP-kártyára utalt összegeknek, s a plasztiklap érvényességét is érdemes ellenőrizniük a kártyatulajdonosoknak.

A Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP-kártya) kibocsátásának és felhasználásának szabályairól szóló 55/2011. kormányrendelet* előírja, hogy a SZÉP-kártya lejárati ideje legalább 3 év (több is lehet), továbbá a kártyára feltöltött munkáltatói támogatást a juttatás évét követő második naptári év május 31-éig kell felhasználni.

*Cikkünk megjelenését követően, 2018. április 20-án 76/2018. számon új kormányrendelet jelent meg a SZÉP-kártya kibocsátásának és felhasználásának szabályairól. Az új jogszabály előírásainak ismertetésére a későbbiekben visszatérünk.

A kártya érvényessége

Jó tudni, hogy a kártyán feltüntetett érvényességi hónap utolsó napját követően a kártyával már nem lehet fizetni. Jóllehet az érvénytelen kártyán maradt, még le nem járt összegek a cserekártya kiváltása után továbbra is felhasználhatók, de komoly bosszúságot okozhat, ha a pénztárnál derül ki, hogy zsebből kell fizetni, különösen, amikor a fel nem használt összeg, vagy annak egy része a csere közben jár le, és így elveszik. Ezért elsőként érdemes ellenőrizni a kártya érvényességi határidejét, és időben kezdeményezni a cserét.

A cserekártyát megrendelheti a munkáltató, vagy a magánszemély tulajdonos is.

A lejáró főkártya cseréje díj- és költségmentes, a társkártya cseréjének díja a jogszabályban foglaltaknak megfelelően 1500 forint plusz áfa.

A támogatás felhasználásának határideje

A fel nem használt támogatás, amelyet a munkáltató 2016-ban utalt a SZÉP-kártyára 2018. június 1-jétől lejártnak minősül, így azt június 30-áig a kártyakibocsátónak kötelezően vissza kell fizetnie a munkáltató vagy a jogutódja részére (kivéve, ha a munkáltató jogutód nélkül megszűnt). Ez azt jelenti, hogy a lejáró határidejű fel nem használt juttatás 2018. június 1-jétől véglegesen elveszik a kártyatulajdonos számára. A munkáltatónál pedig a pénzügyi rendezéskor egyéb bevételként könyvelendő, és – ha társaságiadó-alany – a visszautalt összeg növeli az eredményét, ebből következően a társasági adó alapját.  

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből azt is megtudhatja, vissza lehet-e kapni önellenőrzéssel a megfizetett személyi jövedelemadót és az egészségügyi hozzájárulást.

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink