adozona.hu
Osztalékelőleg fizetése: feltételek és szabályok
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Osztalekeloleg_fizetese_feltetelek_es_szaba_MD3PVM
Osztalékelőleg fizetése: feltételek és szabályok
Milyen jogszabály írja elő, hogy az osztalékelőleg fizetése nem húzódhat át a jövő évre? Olvasói kérdésre Szolnoki Béla, az Adózóna szakértője válaszopl.
2012. január 1-től lehetőség van arra, hogy osztalékelőleg fizetésére tekintettel készített közbenső mérleg adatait 6 hónapig felhasználhassuk. Zártkörű részvényársaságunk 2012. szeptember 30.-i fordulónapra készített közbenső mérleget. (Az osztalékelőleg fizetésének egyéb előírásai teljesülnek.) Ezen közbenső mérleg alapján fizethető-e osztalékelőleg 2013-ban arra az időszakra ami 2013. jan.1-től a 2012-es év beszámolójának elfogadásáig terjed? A Gt. előírásai szerint két egymást követő év beszámolója közötti időszakban fizethető osztalékelőleg (sehol sem írja, hogy év végét kell zárónapnak tekintetni, illetver azt a fordulatot, hogy a tárgyévben fizethető osztalékelőleg!), a számviteli törvény pedig asaját tőkére vonatkozóan tartalmaz előírásokat. Hol található aza jogszabályi hivatkozás, amely alapján nem húzódhat át az osztalékelőleg fizetés a következő évre?
A fenti kérdésben a tételes pontos szabályok egyértelműségének hiánya miatt többször szakmai vita bontakozott ki. Ebben a kérdésben a legutóbbi ismert hivatalos vélemény - a jelenlegi tényállásra fordítva - következő:
A 2012. üzleti évre osztalékelőleget legkésőbb 2012. december 31-ig lehet fizetni.
Az osztalékelőleg - elnevezéséből következően - a várható osztalékra kifizetett előleg. Így az osztalékelőleget csak a pénzmozgással egyidejűleg lehet könyvelni tulajdonosonként (az egyéb követelések között)
- a ténylegesen kifizetett összeget a pénztárral, illetve bankszámlával szemben,
- a megállapított személyi jövedelemadót pedig a bevallott összegben a személyijövedelemadó-bevallással szemben.
Ha ez az osztalékelőleg 2012. évre vonatkozik, akkor a 2012. évi beszámoló mérlegében az osztalékelőleg miatti követelésnek az egyéb követelések között, a megállapított személyi jövedelemadónak a kifizetés hónapjának szja-bevallásában kell szerepelnie, és mint ilyent - ha az még nem került befizetésre - a mérlegben az egyéb kötelezettségek között kell kimutatni. Az osztalékelőleget sem időbeli elhatárolásként, sem a kötelezettségekkel szemben könyvelni nem lehet.
„Az Szt. 21. §-ának (1) bekezdése alapján a közbenső mérleg fordulónapját a legutolsó beszámolóval lezárt üzleti év mérlegfordulónapja és a folyamatban lévő üzleti év mérlegfordulónapja közötti időpontra kell meghatározni.”
Ha beszámolóval lezárt év lenne a 2012. üzleti év, és úgy készülne közbenső mérleg, akkor annak alapján már csak a 2013. évi várható osztalékra lehetne osztalékelőleget fizetni.
„Az Szja-tv. 66. §-a (1) bekezdésnek b) pontja szerint az osztalékelőleg az adóévi várható osztalékra tekintettel az adóévben kapott bevétel, azaz a 2012. évi várható osztalékra a 2012-ben kifizetett összeg (ami a magánszemély szempontjából bevétel).”
A fentiek a korábban megismert hivatalos véleményen alapulnak. Ezt azért érdemes ismerni, mert egy esetleges jogvita esetén ennek kockázatával érdemes számolni.
Hozzászólások (0)