adozona.hu
Őstermelő mellett egyéni vállalkozó, kft.: mi a szabály?
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Ostermelo_mellett_egyeni_vallalkozo_kft_mi__DJ3TUY
Őstermelő mellett egyéni vállalkozó, kft.: mi a szabály?
Több olvasónk is kérdezett az őstermelés szabályairól. A kérdésekre Szarvas Imréné könyvvizsgáló, adószakértő válaszolt.
Kérdés: Ha egy őstermelő erdei termékeket gyűjt, akkor ugyanezt a tevékenységet egyidejűleg egyéni vállalkozóként is folytathatja-e? Vagyis az erdei termék gyűjtéséből származó jövedelmének egy részét mint őstermelő, másik részét mint egyéni vállalkozó számolná el. Tiltja-e ezt valamilyen jogszabály?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A magánszemély válaszhat, hogy tevékenységét őstermelőként vagy egyéni vállalkozóként folytatja. Rendszeres bevételszerző tevékenység csak adószám bírtokában végezhető. Egy magánszemélynek viszont csak egy adószáma lehet. Az egyéni vállalkozásról szóló törvény megengedi a választást.
A vállalkozási tevékenységek közé fel nem vett tevékenységeket, ha a személyi jövedelemadóról szóló törvény 6. melléklete alapján őstermelői tevékenység, akkor választható egyéni vállalkozás mellett őstermelői tevékenység is, de mint írtam nem ugyanarra a tevékenységre. Ugyanis ez kétfajta adózási mód, és év közben erre csak azonos adózás választható. Tehát erdei termék gyűjtése, ami a TÁEOR 0230 alá tartozik választása szerint vagy egyéni vállalkozói tevékenység, vagy őstermelői. Adott éven belül mindkét helyen nem lehet választani, mert ugyanahhoz a magánszemélyhez kötődő tevékenység.
Viszont, ha ez a magánszemély alapít egy kft.-t, akkor már mindkét formában végezheti a vadon termő egyéb erdei termékek gyűjtését, mert ebben a kft. önálló személy az adózásban is.
Kérdés: Az őstermelő élettársa is szerepelhet-e vele közös őstermelői igazolványban? Az őstermelő a saját termékét kinek adhatja el, s milyen előírások vonatkoznak az értékesítésre? Van egy kft.-jük, annak is értékesítenének, illetve másik őstermelőnek is, aki továbbadná a terméket?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Az őstermelő a vele közös háztartásban élő családtagjával (családtagjaival) együttes nyilatkozatot tehet arról, hogy közös őstermelői igazolvány kiváltásával kívánja folytatni az őstermelői tevékenységét. Családtagnak minősül a mezőgazdasági őstermelő házastársa, egyeneságbeli rokona (ideértve örökbe fogadott, mostoha és nevelt gyermekét, vagy örökbefogadó, mostoha- és nevelőszülőjét is). Ebben az esetben minden egyes családtagnak az őstermelői jövedelmére ugyanazon adózási módot kell választania, továbbá a közös őstermelői tevékenység időszakában egymással munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban nem állhatnak, a segítő családtagra vonatkozó rendelkezéseket egymásra vonatkozóan nem alkalmazhatják. Az együttes nyilatkozat feltétele, hogy az azt tevők az általános forgalmi adózás tekintetében is ugyanazon adózási módot alkalmazzák.
Közös igazolvány kiváltása esetén az abban bejegyzett személyeknek – amennyiben közös igazolvány kiváltása előtt már igazolványt váltottak ki – a korábban kiváltott igazolványt vissza kell adniuk. A közös igazolványon fel kell tüntetni a családtagok azonosító adatait.
Az élettárs nincs a családtagok között, így nem válthatnak közös igazolványt.
Az őstermelő választott adózási módjától függően, vagy számlát ad (áfakötelezettség esetén) vagy felvásárlási jegyen veszik meg tőle jogszerű választása esetén kompenzásiós felár mellett a terméket a felvásárlók. Piaci értékesítés esetén számlát vagy nyugtát ad. Az őstermelői igazolványban feltüntetett termékeket bárkinek eladhatja. Őstermelőként viszont nem végezhet kereskedelmi tevékenységet, tehát csak a saját gazdaságában termelteket értékesítheti az érvényesített értékesítési betétlap alapján, az szja törvény 6. számú mellékletében felsoroltakkal összhangban.
Hozzászólások (0)