hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Őstermelő adóelőlege, mentessége, ehója és kedvezményei. Példákkal

  • Lepsényi Mária adószakértő
1

Április 12-e az őstermelők számára is 2018. évi I. negyedéves adóelőleg-fizetési kötelezettség határideje. Lehetséges azonban, hogy mégsem kell előleget fizetni az őstermelésből származó jövedelem után, az adóelőleg alapjának megállapítására vonatkozó speciális szabályok miatt. Ismertetjük az előírásokat.

Az adóelőleg alapja a választott adózási módtól függ, ami azt jelenti, hogy a mezőgazdasági őstermelők választásuknak megfelelően tételes költségelszámolás keretében, vagy átalányban állapíthatják meg a jövedelmüket (a 10 százalék költséghányad alkalmazása nem jellemző és nem is célszerű, de a lehetőség fennáll).

A bevételek megállapítása a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) 5. számú melléklete szerinti alapnyilvántartás és az értékesítési betétlap alapján történhet a pénzforgalmi szemlélet alapján. 

Tételes költségelszámolás

A bevétellel szemben a jövedelem megállapításakor – tételes költségelszámolás esetén – elszámolható a bevétel megszerzése érdekében az adóévben ténylegesen felmerült, az szja-törvény 3. számú melléklet rendelkezései szerint elismert és igazolt és az igazolás nélkül elszámolható költség. Az értékcsökkenési leírás az egyéni vállalkozókra vonatkozó rendelkezések szerint – az szja-törvény 11. számú mellékletében foglaltak szerint – számolható el időarányosan, amennyiben a beszerzési ár egyösszegben történő elszámolásának nincsenek meg a feltételei. (A 100 ezer forint egyedi érték alatti tárgyi eszközök beszerzési ára egyösszegben számolható el. Családi gazdaságok esetében viszont elszámolható a tárgyi eszközök beszerzési ára értékhatártól függetlenül az üzembe helyezés időpontjában. Ugyancsak elszámolható a műszaki gépek, berendezések, és a személygépkocsi kivételével a járművek beszerzési ára egyösszegben.)

Mezőgazdasági kistermelők esetében a kistermelői költséghányad is figyelembe vehető, ami a bevétel 40 százaléka lehet. Fontos tudni, hogy akkor minősül a magánszemély kistermelőnek, ha a bevétele az adóévben a 8 millió forintot nem haladja meg.

A fizetendő adóelőleg összegének megállapításakor az előző évről áthozott veszteség összege a jövedelem 50 százalékáig érvényesíthető.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, ki választhatja az átalányadózást, ki mentesük az adóelőleg fizetése alól, továbbá milyen kedvezményeket érvényesíthetnek az őstermelők!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
BaláZsani Bt.

Tisztelt Szakértő!
Az alábbi részt nem teljesen értem a tételes költség-elszámolásnál:
"Ugyancsak elszámolható a
műszaki gépek, berendezések, és a személygépkocsi kivételével a járművek beszerzési ára egyösszegben.)"
Én úgy tudtam, hogy a 100 ezer Ft alatti eszközöket bárki, a 100 ezer Ft feletti eszközöket csak a családi gazdálkodók számolhatják el egy összegben, de a műszaki gépek, berendezések, és a személygépkocsi kivételével a járművek beszerzési ára csak akkor számolható el egy összegben amennyiben a tárgyi eszközt szabad vállalkozási zóna területén helyezi üzembe.
Helyesen ismerem a szabályokat?
Köszönettel!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink