hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Opciós joggal szerzett értékpapír utáni adókötelezettség

  • dr. Juhász Péter jogász, adószakértő, HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.
1

Az szja-törvény külön fejezetben taglalja az értékpapírra (az szja-törvény fogalmi meghatározása alapján ide tartozik a részvény és az üzletrész is) vonatkozó jog (opció) révén szerzett vagyoni érték adózására vonatkozó szabályokat, a jogszabály rendelkezik az adókötelezettség keletkezésének időpontjáról, a kifizetőt, valamint a jövedelmet szerző magánszemélyt terhelő adókötelezettségekről, mely rendelkezéseket célszerű szem előtt tartani az opciós jogokkal kapcsolatos tranzakciók kapcsán a nem várt adókötelezettségek elkerülése érdekében.

Az opciós jogok között megkülönböztetünk vételi és eladási opciót, a jelen cikkben az előbbivel fogunk behatóbban foglalkozni. Az értékpapírra vonatkozó vételi opció jogosultja opciós díj ellenében arra szerez jogosultságot, hogy meghatározott értékpapírt az opciós szerződésben meghatározott vételáron egy jövőbeni időpontban egyoldalú nyilatkozatával megvásárolhasson. A vételi opció jogosultja jellemzően akkor él ezen jogával, ha az előzőek szerinti opciós vételár alacsonyabb, mint az értékpapír piaci értéke, ugyanis ebben az esetben tud az értékpapír értékesítése révén nyereséget realizálni.

Opciós jog juttatása

Az opció vagyoni értékkel bíró jog, ezért a szerzésével kapcsolatban mindenképp vizsgálni kell a magánszemély oldalán esetlegesen keletkező adóköteles jövedelmet. Az szja-törvény 7. § (1) bekezdés b) pontja alapján a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni azt a vagyoni értéket, amelynek a megszerzése alapjául szolgáló jogviszony keletkezésének napjára vonatkozóan megállapított szokásos piaci értékét a magánszemély köteles megfizetni.

Ezzel szemben ingyenes vagy kedvezményes jogszerzéskor a magánszemélynek adóköteles jövedelme keletkezik – ez fordulhat elő akkor, ha például a magánszemély ingyenesen kapja az opciót, mely alapján a piaci érték alatt jogosult megvásárolni az értékpapírt –, ugyanis az szja-törvény értelmében a magánszemély által bármilyen jogcímen megszerzett vagyoni érték bevételnek minősül (szja-törvény 4. § (2) bekezdés b) pont), azzal, hogy az ily módon keletkező adóköteles bevételt is megszerzésre fordított összegnek lehet a későbbiekben tekinteni (szja-törvény 77/B § (11) bekezdés).

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, hogy hogyan kell adózni az opciós jog gyakorlása, illetve az opcióval megszerzett értékpapír értékesítése révén keletkezett jövedelem után!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

Kiváló, hiánypótló cikk.

Kár, hogy nincs konkrét jogeset, ami a bizonyítás hitelt érdemlőségét mérlegelő bírósági döntést is tartalmaz.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink