hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

NAV 2024/8. adózási kérdés: bizalmi vagyonkezelésben lévő kezelt vagyonból, magánalapítványi vagyonból nyújtott pénzkölcsön adózása

  • adozona.hu

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján megjelent a 2024/8. adózási kérdés – bizalmi vagyonkezelésben lévő kezelt vagyonból, magánalapítványi vagyonból nyújtott pénzkölcsön adózása címmel.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (szja-törvény) 65/C § (8) bekezdése, 72. §-a, 1. számú melléklet 7.26. pontja

A bizalmi vagyonkezelési szerződés lehetővé teheti, hogy a kedvezményezettek eseti és ideiglenes jelleggel pénzkölcsönként kifizetésben részesüljenek a kezelt vagyonból úgy, hogy a kölcsön után nem számítanának fel kamatot, vagy egy kedvezményes, a piaci kamatnál alacsonyabb mértékű kamatot kell a kedvezményezetteknek visszafizetnie. Arra is lehet példa, hogy egy magánalapítvány a kedvezményezett magánszemély részére kamatmentes kölcsönt nyújt a magánalapítványi vagyon terhére, feltéve, hogy a pénzkölcsön előző esetek szerinti, eseti és ideiglenes jelleggel történő nyújtása nem minősül tiltott pénzügyi tevékenységnek.

Bizalmi vagyonkezelés témában az Adózóna oldalán további írásokat itt olvashat.

A polgári törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) 6:314. § (1) bekezdése alapján a bizalmi vagyonkezelési jogviszony kedvezményezettje a szerződés szerint igényelheti a vagyonkezelőtől a kezelt vagyon és annak hasznai kiadását.

A Ptk. 3:385. §-a szerint az alapítvány vagyona terhére az alapítvány céljának megvalósításával összefüggésben annak a személynek juttatható vagyoni szolgáltatás, akit az alapító okirat vagy – az alapító okirat rendelkezése hiányában – az erre jogosult alapítványi szerv kedvezményezettként megjelöl.

Az szja-törvény 65/C § (8) bekezdése értelmében a vagyonelem tulajdonba adását nem eredményező vagyoni érték magánszemély részére történő juttatása – ideértve különösen az ingyenes vagy kedvezményes használat biztosítását – esetén adóköteles az e juttatással összefüggő, a kezelt vagyont, a magánalapítványi vagyont terhelő költség, ráfordítás. Az adót a bizalmi vagyonkezelési jogviszony alapján kezelt vagyon vagy a magánalapítványi vagyon terhére kell elszámolni, vagyis az adókötelezettség alanya nem a juttatásban részesülő magánszemély, hanem a kezelt vagyon, illetve a magánalapítvány.

Az szja-törvény 1. számú melléklete 7.26. alpontjának b) alpontja alapján adómentes a bizalmi vagyonkezelési szerződés alapján a vagyonkezelő által a kezelt vagyon, valamint a magánalapítvány vagyona terhére a vagyonelem tulajdonjogát nem eredményező vagyoni érték szerzése (ideértve különösen az ingyenes vagy kedvezményes használatot) azzal, hogy nem alkalmazható ez a rendelkezés, ha a kedvezményezett magánszemély e jogállását valamely tevékenység, dolog átruházása vagy szolgáltatás nyújtása ellenértékeként, vagy azzal összefüggésben szerezte.

Az adómentességi szabály alkalmazásának feltétele, hogy a kedvezményezett magánszemély ne szerezze meg azon vagyonelem tulajdonjogát, amelyet ingyenesen vagy kedvezményesen jogosult használni.

Egy bizalmi vagyonkezelésbe bevitt vagy magánalapítványi vagyonba helyezett lakóingatlan kedvezményezett magánszemély általi használata e feltételnek megfelel, mert a magánszemély nem szerzi meg az ingatlan tulajdonjogát.

A kölcsönszerződés alapján a kölcsönadó (hitelező) meghatározott pénzösszeg fizetésére, az adós pedig a pénzösszegnek a szerződés szerinti későbbi időpontban történő visszafizetésére és kamat fizetésére köteles [Ptk. 6:383. §-a].

A pénzkölcsön tárgya olyan vagyontárgy, amelynek rendeltetésszerű hasznosítása kizárólag átruházás (fizetés) útján lehetséges, vagyis az adós nem magát az átadott dolgot, hanem ugyanabból ugyanannyit köteles visszaadni. A kölcsön jogi formája a tulajdonátruházás, ugyanakkor a pénz helyettesíthető és elhasználható természetéből következően az adós nem magát a kölcsönkapott pénzt, hanem azzal egyező összegben köteles pénzt visszaadni, illetve megfizetni a kölcsönadó számára.

Ezért a kezelt vagyonból, magánalapítványi vagyonból adott pénzkölcsön nem felel meg az adómentességi szabálynak, mert azon a kedvezményezett magánszemély tulajdonjogot szerez.

Így, amennyiben a kezelt vagyon, a magánalapítványi vagyon terhére történő pénzkölcsön nyújtása nem ütközik jogszabályba és a kedvezményezett magánszemély ingyenesen vagy kedvezményesen használ egy pénzösszeget, úgy az adókötelezettségek megállapítása és teljesítése során az szja-törvény 72. §-ában foglalt, a kamatkedvezményből származó jövedelemre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. (Pénzügyminisztérium, NAV Adójogi és Tájékoztatási Főosztály 3383858743.)

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink