hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A nap kérdése: adható-e munkába járás költségtérítése visszamenőleg?

  • adozona.hu
2

Adható-e visszamenőleg költségtérítés annak a munkavállalónak, aki 10 év alatti gyermekeket nevel, és hol saját autóját, hol a céges gépkocsit használja a munkába utazása során? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: munkavállaló munkába járása a közigazgatási határon kívülről történik, mely oda-vissza távolságban 2 × 14,5 km = 29 km. 3 fő 10 év alatti gyermeket nevel, ezért jár neki a munkába járás költségtérítése háztól munkahelyig, melyet eddig nem vett igénybe, illetve bérlettérítést sem kapott. Saját gépkocsit és céges kocsit használ felváltva. A céges kocsit hol a telephelyen veszi fel és rakja le, hol pedig hazamegy vele. Azt szeretném megtudni, hogy ebben az esetben jár-e neki azokra a napokra munkába járásra költségtérítés, amikor nem céges kocsit használ? Ha igen, ezt a saját nyilatkozata alapján kell elszámolni? Mennyi időre visszamenőleg lehet elszámolni ezeket a költségeket? Egy előző állásfoglalásban olvastam, hogy elévülési időn belül kell, azaz 5 évre visszamenőleg. Úgy látom, 2017 januárja óta jár a gyermekre tekintettel ez a költségtérítés. Ha a dolgozó nem jelezte, hogy igényt tart a költségtérítésre, bármilyen jogkövetkezménye lehet-e a munkáltatóra nézve? Mit tanácsol, hogyan járjunk el?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésre vonatkozó részletes szabályokat a 39/2010. kormányrendelet, adózási összefüggéseit az szja-törvény 25. §-a tartalmazza. Többek között az említett rendelet 4. § (1) bekezdés d) pontja rendelkezik arról, hogy ha a munkavállalónak tíz év alatti köznevelési intézményben tanuló gyermeke van, a bérlet/menetjegy térítése helyett az szja-törvény 25. § (2) bekezdésében munkába járás költségtérítése címén meghatározott összeg 60 százaléka jár kötelezően a munkában töltött napokról vezetett kimutatás alapján. Ez szja szempontjából független attól, hogy a munkavállaló a bejárást milyen módon oldja meg, viszont azokra a napokra fizetett költségtérítés, amikor a munkavállaló céges kocsit használ, a tao szempontjából nem tekinthető a vállalkozás érdekében felmerült költségnek, tehát adóalapot növelő tétel.

További írásokat munkába járással kapcsolatban az Adózóna oldalán itt olvashat.

Véleményem szerint a kötelező költségtérítés az elévülési időn belül visszamenőleg is kifizethető az adott években hatályos szabályok szerint a számviteli beszámolók önellenőrzésével, feltéve, hogy a szükséges nyilvántartások (különös tekintettel a munkában töltött napokra) rendelkezésre állnak.

Megjegyzem, hogy az szja-törvény 25. § (2) bekezdésében meghatározott összegnek a munkáltató mérlegelési jogkörben 100 százalékáig fizethető rész nem önellenőrizhető.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
adózóna.hu

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni! Köszönjük! Az Adózóna csapata

axacont

Tisztelt Szakértő!
Ha a dolgozó olyan térítést kap, amelynek nincs munkába járás címén jogalapja, akkor azt nem minősül munkabérnek?
Köszönöm!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink