adozona.hu
Kérdések és válaszok a munkába járási és a hazautazási költségtérítésről
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Munkaba_jaras_es_hazautazas_koltsegteritese_JBJOXN
Kérdések és válaszok a munkába járási és a hazautazási költségtérítésről
Rendszeresen elő-előjövő téma, hogy mikor jár a dolgozóknak munkába járási, illetve hazautazási költségtérítés. Több olyan esetkör is felmerül, melyeknél nehéz eldönteni, jár-e a térítés vagy sem – írja az Adózóna olvasója. Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt a kérdésekre.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZAI:
1. A munkába járásról szóló 39/2010. kormányrendelet 7. §-a értelmében a munkavállaló a munkába járás címén járó utazási költségtérítés igénybevételével egyidejűleg nyilatkozik a lakóhelyéről és a tartózkodási helyéről, valamint arról, hogy a napi munkába járás a lakóhelyéről vagy a tartózkodási helyéről történik-e. Ennek következtében nem a lakcímkártyán szereplő cím a mérvadó.
Ezzel azonban sajnos vissza lehet élni. Amennyiben a munkavállaló nem a valóságnak megfelelően nyilatkozik, és ezt a munkáltatónak módjában áll bizonyítani, akkor munkajogi következményekkel kell számolni.
Figyelemmel arra, hogy a rendelet értelmében lakóhely annak a lakásnak a címe, amelyben a munkavállaló él, illetve amelyben életvitelszerűen lakik, a rokonokhoz történő hétvégi hazautazást a munkáltató nem köteles finanszírozni.
2. A külföldi munkavállalók esetében is a lakóhely a mérvadó. Abban az esetben, ha külföldön az állandó lakóhelyüket fenntartják és rendszeresen ott töltik a hétvégét, akkor a hazautazásra vonatkozó térítés a jogszabályban meghatározott mértékben jár a munkavállalónak.
3. A rendelet azokat az eseteket határozza meg, amelyeknél a munkáltató köteles biztosítani a munkavállaló részére a saját gépjárművel történő munkába járást. Ennek ellenére a munkáltató dönthet úgy, hogy „lazít” ezeken a szabályokon és a bérlet, jegy elszámolása helyett hozzájárul a saját autó használatához. Ez nem a munkavállaló, hanem a munkáltató döntése. Sajnos a visszaélések kiszűrése ilyen esetben sem egyszerű.
4. A rendelet nem állít feltételt: ha a szülőknek 10 éven aluli, köznevelési intézményben tanuló gyermeke van, akkor részükre jár a saját gépkocsitérítés, a férjnek és a feleségnek is.
5. Munkajogász bevonásával javaslom a nyilatkozatok elkészítését, pontosan azért, hogy a visszaéléseket a munkáltató vissza tudja szorítani. A nyilatkozatok helyességének ellenőrzése eddigi tapasztalatom szerint igen nagy adminisztrációt igényel és szinte kivitelezhetetlen.
Hozzászólások (0)