hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Legfontosabb tudnivalók az ekhóról 1.

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

Fontos változás, hogy 2022. szeptember 1-jétől a kifizetőnek nem kell egyszerűsített közteherviselési hozzájárulást (ekho) fizetnie, ami a jogalkotó szándéka szerint menekülőút lehet a katából kiszorultak egy részének. Mit jelent ez a gyakorlatban?

Az ekho a 2005. évi CXX. törvényben (ekho-törvény) szabályozott, meghatározott tevékenységekből származó, meghatározott feltételekkel választható közteherviselési forma. Egyszerűsége és előnye abban van, hogy nem a jövedelem, hanem a választott bevétel alapján kell közterhet fizetni, amelynek mértéke 2022. szeptember 1-jétől mindössze 15%, és ezen bevétel tekintetében más kötelezettség (szja, tbj, szocho) sem a magánszemélyt, sem a kifizetőt nem terheli.

Az ekho választható főállásban, mellékfoglalkozásban és nyugdíjasként is. Ám a választás feltételei korántsem egyszerűek.

Ki választhatja az ekhót?

Az ekhót egyes meghatározott foglalkozások művelői választhatják (lásd keretes írásunkat a cikk végén),

• munkaviszonyban álló munkavállalóként vagy társas vállalkozás személyesen közreműködő tagjaként akkor, ha e jogviszonyban kizárólag az ekhóra jogosító foglalkozás szerinti tevékenységet folytatnak, és/vagy

• azok, akik az ekhora jogosító foglalkozás szerinti tevékenységére kötött vállalkozási szerződés és/vagy megbízási szerződés alapján szereznek bevételt,

azonban az említettek is csak akkor, ha a foglalkozásuk keretében folytatott tevékenységből származó bevételt szerezve, további feltételeknek is megfelelnek.

Az ekhót választani szándékozó nem nyugdíjas magánszemély esetében a legfontosabb feltétel, hogy rendelkeznie kell olyan jövedelemmel is, amely után a közteherviselési kötelezettségek (szja, tbj, szocho, más EGT-államban biztosított személy esetében a szja-fizetési kötelezettség) teljesítése az általános szabályok szerint történik.

Ilyen jövedelem lehet a bármely foglalkozásból származó

• munkaviszonyban szerzett bér és más járandóság,

• egyéni vállalkozóként vállalkozói kivét,

• társas vállalkozás tagjaként a személyes közreműködés ellenértéke,

• az szja-törvény szerint egyéni vállalkozónak nem minősülő magánszemélyként vállalkozási, megbízási szerződés alapján kapott ellenérték.

Ez a feltétel a nyugdíjasokra nem vonatkozik, ők akkor is választhatják, ha nincs más jövedelmük [ekho-törvény 3. § (1) bekezdés].

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mennyi bevételre választható az ekho, melyek az ekho-nyilatkozat szabályai és az ekho jogosulatlan választásából eredő jogkövetkezmények!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink