hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mikor adóköteles, mikor adómentes a biztosítási díj?

  • Surányi Imréné okleveles közgazda
1

A személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint, ha valamely személybiztosítás díját nem a biztosított magánszemély, hanem más személy fizeti, a biztosított magánszemélynél (akire vonatkozóan a díjfizetés történik) adóköteles jövedelem keletkezik, hacsak a törvény valamely külön rendelkezése értelmében az nem adómentes. Hogy is van ez? Vegyük sorra!

Ha a biztosítás díjfizetője egy másik magánszemély, ez a jövedelem általában adómentes, de jó, ha tudjuk, hogy ekkor is adóköteles, ha a díjfizetés ellenérték jelleggel történik, mondja ki a személyi jövedelemadóról szóló törvény [szja tv.] 1. számú mellékletének 7.2. pontja. Például, ha egy magánszemély úgymond „ingyenesen” nyújt lakhatást egy másik magánszemélynek, aki viszont egy egyszeri díjas életbiztosítást köt számára, akkor ez a biztosítási díj a szállásadónak bérbeadásból származó adóköteles jövedelme.

A más által fizetett biztosítások díjával összefüggésben az adózási kérdések többsége azonban az olyan személybiztosítások esetében vetődik fel, amikor díjfizető nem magánszemély, hanem egy cég vagy szervezet (kifizető, többnyire a munkáltató).

A szja tv. fő szabálya szerint a kifizető által magánszemély javára kötött személybiztosítási szerződés alapján a kifizető által fizetett biztosítási díj – ha nem adómentes – a díjfizető közteherviselése mellett adható egyes meghatározott juttatásnak minősül. Ez azt jelenti, hogy a díjfizetőnek a biztosítási díj 1,19-szorosa után 15 százalék szja-t és 27 százalék egészségügyi hozzájárulást (ehót) kell fizetnie a díjfizetés hónapját követő hónap 12-éig, és a díjfizetés hónapjának kötelezettségeként kell bevallania [szja tv. 70. § (1) bekezdés c) pont].

Ha a díjfizető nem minősül kifizetőnek (például külföldi cég), a biztosítási díj után a magánszemélynek a díjat fizető személlyel fennálló jogviszonyából származó jövedelemre vonatkozó szabályok szerint kell az adó- és járulékkötelezettségeket teljesítenie.

Ehhez képest a biztosítási szerződések szereplőit azonban nyilvánvalóan az érdekli, hogy milyen adómentes díjú biztosításokat köthetnek a cégek magánszemélyek javára.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja: mi szükséges az adómentességhez cégek általi biztosításidíj-fizetés esetén, továbbá hogyan változik hamarosan a jogszabály!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
kisvicus

Tisztelt Szakértő!

Egyszemélyes kft adómentesen fizetheti a tagja (nem munkavállaló) kockázati életbiztosítását?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink