hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Miből készült a lekvár? Szeptembertől a vevő is nyomozhatja

  • Lepsényi Mária adószakértő
2

Szeptembertől 1-jétől nyilvános, és mindenki számára elérhető adatnak minősülnek azok az információk, amelyek lehetővé teszik, hogy a fogyasztó meggyőződhessen arról, hogy a piacokon, vásárokon, közutak mellett, a családi házak portáján árusított lekvárokat, szörpöket, savanyúságokat ténylegesen az őstermelő készítette-e.

A saját kertben termett alapanyagokból készült savanyúságot, lekvárt, szörpöt érdemes őstermelői igazolvány birtokában értékesíteni. Az őstermelői igazolvány kiváltásának legfőbb előnye, hogy a magánszemélynek 600 ezer forint bevételig nem kell jövedelmet számolnia, azaz adómentes az említett termékek eladásából származó bevétel is.

Ha meghaladná a magánszemély bevétele a 600 ezer forintot, akkor pedig tételes költségelszámolás esetén 4 millió forint bevétel alatt élhet nyilatkozattételi jogával, azaz nem kell jövedelmet számolnia, ha rendelkezik a bevétel 20 százalékát kitevő költségeiről bizonylattal (számlával).

Abban az esetben, ha az említett termékeket többen állítják elő a családban, akkor mód van a közös őstermelői igazolvány kiváltására is, de arra ügyelni kell, hogy a családtagoknak a lakcíme, vagy tartózkodási helye azonos legyen. A közös igazolvány azzal az előnnyel jár, hogy a 600 ezer forint adómentes bevételi határt személyenként kell nézni, tehát például férj és feleség esetében ez 1 millió 200 ezer forint adómentes bevételt jelent.

Ha a magánszemély savanyúságot, lekvárt, szörpöt készít, akkor érdemes gyűjteni a kiadásaival kapcsolatos számlákat is, mivel előfordulhat, hogy az adóévben 600 ezer forintnál többet árul a piacon vagy a saját portáján. Az említett készítmények előállításával kapcsolatos kiadás lehet például a cukor, a dzsemfix, az ecet, a fűszerek, az üveg, a kötöző és csomagolási anyagok bekerülési értéke, vagy a mérleg. Elismert költség lehet a bevétel megszerzése miatt felmerült vízdíj, vagy például lekvárfőzés esetén az annak érdekében szükséges gáz, vagy áramfogyasztás, illetve az árusítás körülményeit biztosító asztal, lábos, fazék.

Abban az esetben viszont, ha a magánszemély nem vált ki őstermelői igazolványt, akkor az szja-törvény alapján önálló tevékenységet folytatónak minősül, és a jövedelme után – függetlenül  a bevétel nagyságától – 15 százalék személyi jövedelemadót és 27 százalék egészségügyi hozzájárulást kell fizetnie. Adókötelezettség esetén a jövedelmet szerepeltetni kell a tárgyévi ’53-as bevallásban is.

Fontos felhívni a figyelmet arra, hogy helytelen gyakorlatnak számít, ha a gyümölcsöt kiteszik a kapu elé, és otthagyják azzal, hogy a vevőre bízzák az ellenérték megfizetését. A vevő részére ugyanis nyugtát kell kiállítani.

Mint azt már korábban ismertettük, 2016. július elsejétől a mezőgazdasági őstermelők adatairól az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszerben közhiteles hatósági nyilvántartást (őstermelői nyilvántartás) vezetésére kerül sor. Az őstermelői nyilvántartást vezető szerv a bárki számára megismerhető nyilvános adatok közzététele érdekében – egyedi informatikai alkalmazással –elektronikus hozzáférést biztosít az őstermelői nyilvántartáshoz.

Szeptember elsejétől a széles körű fogyasztói tájékoztatás, az élelmiszer-biztonság, valamint a termék nyomon követhetősége érdekében az őstermelői nyilvántartásból az alábbi adatok lesznek bárki számára megismerhetők és nyilvánosak:

– mezőgazdasági őstermelő neve,
– mezőgazdasági őstermelő igazolványának száma,
– az őstermelői igazolvány hatályossága és érvényessége,
– az őstermelői igazolvány visszavonására, visszatartására vonatkozó adatok,
– a mezőgazdasági őstermelő által termesztett növénykultúrák, -fajok megnevezése,
– a mezőgazdasági őstermelő által tartott állatfajok megnevezése,
– a mezőgazdasági őstermelő által értékesíteni kívánt növényi, illetve állati eredetű termékek megnevezése,
– a mezőgazdasági őstermelő által vadon gyűjthető termékek köre.

Az Agrárkamara köteles lesz az előbbi adatokat naprakészen bárki számára ingyenesen az interneten, valamint mobiltelefonokon használható alkalmazás keretében folyamatosan megismerhetővé tenni, az őstermelői nyilvántartást vezető szerv által ebből a célból szolgáltatott adatai alapján. Az így közzétett adatok tájékoztató jellegűek, azok nem lesznek közhitelesesek.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
QUO VADIS

... hogy ki, mikor és hol termelte az igenis tudnia kell a vásárlónak, ez rendben is van ... a pontos összetevőket megismerni legfeljebb egy laboreredményből lehet, ... ha mint vásárlónak jogom van (vagy lenne) az lekvár összetevőnek megismerésére, akkor érdekel a Coca-Cola receptje is ... pontosan kitől is kérjem?... :-)

modulok

Kedves Szerkesztőség!
Egy jó című cikk érdeklődést kelt. Ez a feladata. Az már kevésbé, hogy csalfa reményeket keltsen, mivel a cikk által leírt esetben a vevőnek semmiféle "nyomozati jogköre" nincs és nem is lehet. Nyomozni akkor fog az illetékes Hatóság, ha a vásárlónak panasza van. Ez az egyik tévedés. A másik az, hogy ténylegesen az Őstermelői adatokból hiteles adatok nyerhetők az adott termékhez felhasznált nyersanyagokra vonatkozóan. Ezek (még ha bármilyen mikrovállalkozásról is van szó), üzleti titoknak minősülnek és csak akkor válhatnak kívülállók számára ismertté, ha a termék előállítója (valós tények alapján persze) ezt közzé is teszi. A kötelező vállalkozói adatoknak - bármilyen csodaadattárba is kerülnek - semmi közük sincs a termékelőállításhoz és csupán az esetleges nyilvánvaló ellentmondásokra vethetnek halvány fénysugaracskát (pl. narancstermelő őstermelő kis hazánkban, stb.)
Szumma-szummárum, tessék kissé alaposabb lenni, és a hiú képzetektől a realitás talajára állni.
Én például jobban örültem volna annak, ha az Őstermelői termékek nyomonkövetési anomáliáival és azok kiszűrési lehetőségeivel foglalkoznak.
Munkájukhoz sok sikert és hozzáértő cikkírókat kívánok.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink