hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Lízingelt személygépkocsi megszerzése vevőkijelölési joggal – példával

  • Gyüre Ferenc adótanácsadó

A személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) 2024. január 1. napjával módosította a lízingre vonatkozó szabályozást, azonban ez a fogalmi meghatározást pontosította, nem pedig az adózási szabályokat.

Ha egy gazdálkodó nyílt pénzügyi végű lízing keretében szerez be személygépkocsit (vagy bármilyen egyéb tárgyi eszközt) úgy, hogy azt nem kívánja megvásárolni a lízingfutamidő végén, hanem vevőkijelölési joggal egy harmadik félnek kívánja átadni, akkor az ügylet a gazdálkodó oldaláról általános bérletként kezelendő (ez vonatkozik a költségelszámolásra, az általános forgalmi adóra, társasági adóra, valamint az egyéb adónemekre).

A lízingelt személygépkocsi kedvezményes áron történő megvásárlása egy közkedvelt módja annak, hogy a gazdálkodó egységgel valamilyen jogviszonyban lévő személyek „olcsóbban” jussanak viszonylag új személygépkocsihoz, csakhogy ezt a „kedvezményt” az adóhivatal és az adójogszabályok is ismerik.

Szerezzen ismereteket a NAV-ellenőrzések főbb szabályairól, az adóellenőrzés és hatósági eljárások során szerzett gyakorlati tapasztalatokról az Adózóna előadóival!

Az Adózóna személyi jövedelemadóval kapcsolatos további írásait ITT, társasági adóval kapcsolatos cikkeinket ITT olvashatja el.

Jelen cikk a nyílt végű pénzügyi lízinget vizsgálja. A futamidő lejáratakor alapesetben három verzió lehetséges a személygépkocsi helyzetét vizsgálva: a lízingbevevő vásárolja meg azt, vagy kijelöl a lízingbe vevő egy harmadik felet, vagy pedig nem tart igényt a személygépkocsira és visszajuttatja a lízingbeadó céghez.

Írásunk a vevőkijelöléssel foglalkozik, mivel annak a kezelése a legbonyolultabb. Ennek oka, hogy egyrészről figyelembe kell venni, hogy az adott személygépjármű milyen piaci értéken van a vevőkijelölés időpontjában. Másrészről a gazdálkodónak (a lízingbe vevő személynek) meg kell határoznia azt az összeget, amelyért lemond arról a jogáról, hogy kedvezményesen jusson hozzá a személygépjárműhöz. Ez a jog egyébként lehet ingyenes is.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket a többi tudnivalóért!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink