hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Léket kapott a NAV vagyonosodási módszertana

  • Angyal József (okleveles adószakértő)
1

Az adóhatóság a vagyonosodási vizsgálatoknál idősoros pénzforgalmi mérleg felállításakor csak a készpénzes bevételeket és kiadásokat állítja be a mérlegbe. Kiadásként kezeli a bankszámlára befizetéseket és bevételként a bankszámláról készpénzfelvételeket. A módszer alkalmazásához nélkülözhetetlen a magánszemély bankszámla forgalmának lekérése, illetve a bevallásban szereplő bevételek megbontása készpénzes és nem készpénzes bevételekre. De mi van akkor, ha az adóhatóság jogszerűen nem kérheti le a bankszámla kivonatokat, illetve nem bonthatja meg a bevallást készpénzes és nem készpénzes bevételekre?

Kezdjük egy friss történettel: a magánszemélyt személyi jövedelemadó adónemben 2008 évre már ellenőrizték. Ez az év így ellenőrzéssel lezárt időszaknak minősült. Ezt követően a magánszemélyt vagyonosodási vizsgálat alá vonták a 2006, 2007, 2009 évekre, tehát kimaradt az ellenőrzés alá vont évekből a 2008-as év. Az adóhatóság ennek ellenére lekérte a 2008-as évekre is a magánszemély bankszámla forgalmát és a 2008-as bevallásában szereplő bevételeket is megbontotta készpénzes és nem készpénzes bevételekre.

A pénzforgalmi mérlegben a 2007. év zárója több milliós pozitív egyenleget tartalmazott, míg a 2009-es év nyitó összege a 2008-as évre kiadásként elszámolt saját bankszámlára készpénzbefizetések miatt minimális nyitó összeget. A megszületett határozattal szembeni fellebbezés eredményeként a másodfokú adóhatóság a 2006 és 2007 évek tekintetében helyben hagyta az elsőfokú határozatot, így a 2006, 2007 évek is bevallással lezárt időszaknak minősülnek. A 2009-es évvel kapcsolatosan a másodfokú adóhatóság új eljárásra utasította az első fokú hatóságot.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Adóbubus

De mi van akkor, ha az adóhatóság jogszerűen nem kérheti le a bankszámla kivonatokat, illetve nem bonthatja meg a bevallást készpénzes és nem készpénzes bevételekre? - teszi fel az értelmetlen kérdését Angyal József az értelmetlen cikk értetlen szerzője. Kétkedem a szaktudását illetően! Abban is biztos vagyok, hogy még nem olvasott végig egy vagyonosodási vizsgálat iratkupacát sem!

Menjünk sorba a vagyonosodási vizsgálat menetén:

1. Az adóhatóság bármelyik bankszámlát megvizsgálhatja, sőt akár a rajta lévő összes pénzt inkasszóval leszedheti, mert erre törvényes felhatalmazása van. Hogy ez a fajta végrehajtási módszer, amelyhez bírósági végzés sem szükséges mennyire etikus? Semennyire.
2. Azt, hogy az állami adóhatóság által végzett Szja-utóellenőrzés - közismertebb nevén vagyonosodási vizsgálat mennyire sz@r, igazán csak azok tudják, akik már beleestek egy ilyen procedúrába és a revizorok szórakoztak velük a „ha van rajta sapka azért, ha nincs azért büntetjük” elvük mentén.
3. A revizorok a Cash Flow szakkifejezést kizárólag készpénz alapon hajlandók alkalmazni, holott ez a fogalom a teljes pénzforgalmat jelenti, ide kell érteni minden pénzben kifejezhető vagyoni értéket úgymint: bankszámla, értékpapírok, konkrétan meghatározható követelések, (értékpapír, váltó, igazolhatóan adott kölcsönök, kintlévőségek, stb.)
Magyarán az adóhatóság azt sem hajlandó elfogadni, ha valaki a havi munkabérét bankszámlára kapja!
4. Ha a revizoroknak nehézséget okoz egy a tények feltárását bizonyító valódi vizsgálat, akkor egyszerűen két dolgot tesznek, mert a magyar (sz@r) törvények ezt megengedik számára:
a.) Az Art. 97. § (4) szakasza második mondata szerint: „a bizonyítást az adózó kötelezettségévé teszi” és figyelmen kívül hagyja a joghely első fordulatát, amely szerint: „Az ellenőrzés során a tényállást az adóhatóság köteles tisztázni és bizonyítani”
b.) Azonnal az Art. 60 § szerinti becslési eljárást alkalmazza, mert ez esetben az adóhatóság semmit sem köteles bizonyítani!
c.) Az adóhatóság nem köteles alkalmazni az Art. 97. § (6) szakaszát sem, holott az az adóalanynak is kedvezne: „Az adóhatóság a tényállás tisztázása során az adózó javára szolgáló tényeket is köteles feltárni. A nem bizonyított tény, körülmény - a becslési eljárás kivételével - az adózó terhére nem értékelhető.”
Jelen esetben csak a - becslési eljárás kivételével - kerül alkalmazásra! És ehhez még az is tartozik, hogy az adóhatóságra nem érvényesek az ügyintézési határidők és az elévülési szabályok sem!
5. A vizsgálat során olyan táblázatokat készítenek, amelyben a nyitó sor nem tartalmazza az adóalany vagyonát, azaz a semmiből kezdik a kiadásait levezetni. A táblázat egyenlegét nem viszik át a következő évi táblázat nyitó sorába! Továbbá nem veszik figyelembe az adóalany évközben kapott legális bérjövedelmét, helyette egyéb tevékenységből származó bevételnek tekintek, amelyből után nem lehet levonni a korábbi adójóváírást.

Az általam fentebb leírtak szerint folynak a vagyonosodási vizsgálatok - sajnos - amelyekből egy dolog derül ki nagy biztonsággal: Magyarországon vagyunk! Nálunk az állami adóhatóság egy külön állam az államban, azt tehet amit csak akar, önálló végrehajtási joga van!

Ha mindehhez valamiféle komoly szaktudás párosulna még csak hagyján! De a revizorok egy vállalkozás adószáma alapján azt sem tudják meghatározni, hogy gazdasági társaságról vagy netán egyéni vállalkozásról van szó.

Erre varrjatok gombot!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink