adozona.hu
Lakáscélú támogatás részmunkaidőben: mit lehet, mit nem
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Lakascelu_tamogatas_reszmunkaidoben_dolgozo_3ATI7J
Lakáscélú támogatás részmunkaidőben: mit lehet, mit nem
Adhat-e a munkáltató részmunkaidőben foglalkoztatott alkalmazottnak ugyanakkora összegű lakáscélú támogatást, mint amennyi a munkabére? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné adószakértő válaszolt.
„Egy négyórás részmunkaidőben foglalkoztatott alkalmazott nettó bére 40 000 forint. Adhat-e neki havonta 40 000 forint adómentes lakáscélú támogatást a munkáltatója? Ha igen, milyen feltételekkel, van-e előírás a béren kívüli juttatásoknál a részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállalók esetében? Illetve mire kell figyelni a béren kívüli juttatások, cafetéria-rendszer kialakításánál az egyes munkavállalói csoportoknál; mindenkinek egyformán lehet csak biztosítani, vagy lehet-e ez az eszköze a motiválásnak, jutalmazásnak a dolgozók körében? – kérdezte olvasónk.
Ha a lakáscélú támogatás a szja-törvény, valamint a 15/2014. NGM-rendelet feltételeinek egyebekben megfelel, nincs akadálya, hogy a munkáltató részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállalónak is adjon támogatást.
Ugyanakkor a szja-törvény 1. paragrafusának (10) bekezdése szerint:
„Ha a magánszemélyt egy adott bevétel az általa vagy más személy által végzett önálló vagy nem önálló tevékenység ellenértékeként illeti meg – törvény eltérő rendelkezésének hiányában – e bevétel adókötelezettségének megállapítására az adóalapba nem tartozó tételnek minősülő bevételre, a béren kívüli juttatásra, az egyes meghatározott juttatásra vonatkozó szabály nem alkalmazható.”
Szakértőnk véleménye szerint ebből az következik, hogy adómentes lakáscélú támogatás munkabér helyett vagy közvetlenül teljesítménykövetelményhez fűződő jutalomként nem adható. Azonban a lakáscélú támogatás adómentességének nem feltétele az, cafetériaelemként, munkavállalói csoportoknak azonosan, vagy mindenkinek egyformán adják. Vagyis nem zárható ki, hogy ezt a juttatást a munkavállalók egyikének vagy egy részének a céghez való kötődése eszközéül alkalmazza a munkáltató.
Hozzászólások (0)