adozona.hu
Lakásbérbeadás – így számolhatók el a felújítási költségek
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Lakasberbeadas__igy_szamolhatok_el_a_feluji_WG1MOW
Lakásbérbeadás – így számolhatók el a felújítási költségek
Társasházban lévő – kizárólag bérbeadásra hasznosított – lakás tételes költségelszámolásakor egy összegben elszámolható-e a társasház adott lakásra jutó felújítási költsége (tető-, víz-, csatorna-, kéményfelújítás)? Olvasónk kérdésére Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadó válaszolt.
Amennyiben a társasház a közös név (ami jellemzően a társasház címe) alatt jövedelmet szerez, az után a személyi jövedelemadó alanyaként adózik. Ez akkor is így van, ha a tulajdonosok nem (vagy nem valamennyien) magánszemélyek – hívta fel a figyelmet szakértőnk.
Az adókötelezettség, az adóalap megállapítása során a számviteli szabályok alapján elszámolt bevételből kell kiindulni.
A társasház jövedelmének adóztatására vonatkozó szabályokat a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja törvény) 75. §-a írja elő.
Az itt rögzítettek lényege az, hogy az e szakaszban említett jövedelmet és az adót úgy kell megállapítani és megfizetni, mintha azt magánszemély szerezte volna meg, azzal, hogy magánszemélynek a társasházat kell tekinteni.
Ennek megfelelően, a közös tulajdon tárgyát képező ingatlanrész bérbeadásából származó bevétel adóztatására vonatkozó előírásokat az szja törvény 75. §-ának (5) bekezdése részletezi.
Ez annyiban speciális szabályozást jelent, hogy bár a fentiek okán a társasházat mint az ingatlant bérbeadó tulajdonközösséget úgy kell kezelnünk, mintha a jövedelemhez magánszemély jutott volna, de a bérbeadásból származó bevétel jövedelemtartalmát az adótörvény más szabályainak alkalmazásával kell kiszámítanunk, mint azt „igazi” magánszemély esetében egyébként tennénk.
Ez röviden azt jelenti, hogy a társasháznál a számlázott bérleti díj teljes összege lesz a bevétel,
amelyből le kell vonni
– a tulajdonostársak közös költségre, illetőleg felújításra történt adóévi befizetéseit,
– a társasház által közvetített szolgáltatás továbbszámlázott ellenértékét, valamint
– azokat az összegeket, amelyeket e törvény szerint a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni (például jogszabály alapján kapott támogatás, felvett hitel).
Az így fennmaradó bevételt teljes egészében jövedelemnek kell tekinteni.
Fentiekből következően a „klasszikus” tételes költségelszámolásról nem lehet szó a vázolt esetben, de a tulajdonostársak által az ingatlanrésszel kapcsolatban, felújításra az adóévben befizetett összegeket le lehet (kell) vonni az adóalap számításakor.
Hozzászólások (1)
A kérdés nem erre vonatkozott...