hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Külföldi értékpapír-juttatás és osztalékának adója

  • Horváthné Szabó Beáta adószakértő

Rohamosan közeleg a 2023 SZJA bevallás beadási határideje, mely idén a pünkösdi ünnepek miatt május 21-e éjfél. Amennyiben Ön, vagy munkatársai külföldi értékpapír-juttatásban részesültek 2023-ban, akkor még az utolsó pillanatban sem késő átgondolni, hogy ezen jövedelmek után milyen adókötelezettség keletkezik.

A munkavállalói értékpapír-juttatási programok keretében a munkavállalók értékpapír (üzletrész, részvény) vagy ahhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog (vételi, jegyzési jog) juttatásban részesülnek. A juttatás lehet ingyenes, (ajándék részvény) vagy vásárlással egybekötött. Vásárlásnál számos konstrukcióval lehet találkozni, például a dolgozó meghatározott mennyiségű értékpapírt vásárolhat, melyet a juttató társaság (munkáltató, vagy a cégcsoport más tagja) kipótol, megdupláz.

Jövedelem azáltal keletkezik, hogy a dolgozó ingyenesen vagy a piaci árnál kedvezőbb áron kap részvényeket. Olyan esetben, amikor a magánszemély opciós jogot kap, akkor a dolgozó jogosultságot szerez arra, hogy a társaság részvényeiből a programban meghatározott idő, többnyire egy-három évet követően a program alapításakor érvényes szokásos piaci áron vásárolhat értékpapírt.

A személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) alkalmazásában értékpapírnak minősül minden olyan okirat, amely a kibocsátás helye szerint értékpapírnak minősül (szja-törvény 3. § 34. pont).

Abban az esetben, ha az értékpapír-juttatási program alapján a munkavállaló egy külföldi cégtől részesül jövedelemben, a külföldi juttató a magyar előírások értelmében nem minősül kifizetőnek. Kifizető hiányában elsődleges megközelítésben a munkavállaló feladata az adókötelezettség teljesítése.

Az adókötelezettség pontos megítélése nem lehetséges az értékpapír program leírásának ismerete nélkül, ezért a továbbiakban az általános összefüggések alapján ismertetjük az adókötelezettséget.

Értékpapír-juttatásnál a bevétel keletkezésének napja a tulajdonjog megszerzésének napja vagy – ha ez a korábbi időpont – az a nap, amelyen azt a magánszemély vagy javára más személy birtokba vette. Dematerializált értékpapír esetében az értékpapírszámlán való jóváírás napja. A programról szóló dokumentumokból gyakran megállapítható, hogy az értékpapír-juttatással összefüggésben a magánszemélyt sem a használat, a hasznok szedésének joga, sem a rendelkezési jog nem illeti meg, ilyenkor bevétel mindaddig nem keletkezik, ameddig ezen jogok közül legalább egy meg nem nyílik a munkavállaló javára [szja-törvény 9. § (2) bek. b) pont]. Forgalomképes vagy egyébként értékkel bíró jog esetében az a nap, amelytől kezdődően a magánszemély a jog gyakorlására, átruházására, megszüntetésére vagy a jog(gyakorlás) átengedésére jogosult.

Ennek megfelelően jövedelem – többek között – akkor keletkezik, amikor a munkavállaló él a jogával, azaz vásárol részvényt, vagy ellenérték nélkül részesül ajándék részvényben, vagy opciós jogát gyakorolja és lehívja a részvényeket.

Ebben az időpontban a magánszemély ténylegesen elkölthető készpénz formában megtestesülő jövedelemben ugyan nem részesül, mégis adót kell fizetnie.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben részletezzük a külföldről származó értékpapír-juttatásra és osztalékra vonatkozó előírásokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink