hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kriptoeszközzel végrehajtott ügyletből származó jövedelem bevallása

  • Surányi Imréné okleveles közgazda

A személyi jövedelemadóról szóló törvény kriptoeszközzel végrehajtott ügyletből származó jövedelemre vonatkozó szabályai 2022. január 1-jétől léptek hatályba, azonban átmeneti rendelkezés alapján a magánszemély azokat már a 2021. adóévi bevallásában is alkalmazhatja. Mit kell erről tudni?

A pénzügyi eszközök körében több mint tíz éve jelentek meg a csereeszközként vagy fizetőeszközként is szolgáló kriptovaluták (ilyen például a bitcoin). A kriptovaluták fizikai megjelenéssel nem bírnak, virtuális pénzek, lényegében digitális eszközök segítségével előállított matematikai algoritmusra épülnek. A kriptovaluta vagyont képvisel, értéke meghatározható, vele a vagyon gyarapítására (jövedelemszerzésre) alkalmas ügyletek bonyolíthatók.

Manapság már egyre több magánszemély foglalkozik kriptoügyletekkel és szerez ezek révén alkalmilag, vagy rendszeresen jövedelmet, amely 2022. január 1-jétől külön adózó jövedelemnek számít [szja-törvény 67/C §].

A szabályozás szerint kriptoeszközzel végrehajtott ügyletből származó jövedelemnek minősül a magánszemély által kötött kriptoeszközzel végrehajtott ügylet(ek) alapján az adóévben elért ügyleti nyereség.

Az szja-törvény rendelkezéseinek alkalmazásában kriptoeszközzel végrehajtott ügyletnek minősül az az ügylet, amelyben a magánszemély bárki számára megköthető, elérhető ügyletben kriptoeszkök átruházása, átengedése révén (ideértve a kriptoeszköz biztosította jog gyakorlását is) nem kriptoeszköz formájában vagyoni értéket szerez. Ez azt jelenti, hogy adókötelezettség csak akkor keletkezik, ha a magánszemély a kriptoeszközt pénzre vagy más vagyoni értékre váltja.


OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben részletelezzük, hogy mikor kell megállapítani ügyleti nyereséget, ügyleti veszteséget, mi minősül kiadásnak, továbbá mikor van lehetőség adókiegyenlítésre!
dszertől sem.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink