hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Komoly nehézségek a NAV online felületén – az szja-bevallás tapasztalatai

  • adozona.hu

A papíralapú bevallás benyújtását követően még heteken keresztül lehetőség volt az online felület módosítására is, ezért úgy tűnik, hogy az információk csak lassan futottak össze a NAV rendszerében. Az online bevallástervezet módosítása összességében meglehetősen nehézkes volt – hívta fel a figyelmet a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Crowe FST.

Az adóhatóság 2017 óta elkészíti a magánszemélyek adóbevallásának tervezetét a rendelkezésére álló adatok alapján. Azokban az esetekben, amikor az adózónak a munkaviszonyon túl is volt bármilyen egyéb jövedelme vagy kedvezménye, a bevallási tervezeteket mindenképpen ki kellett egészíteni annak érdekében, hogy az adózó ne essen el különböző kedvezményektől. Önkéntes pénztárba történő befizetés esetén legalább a pénztárt ki kellett választani.

Komoly gondot okozott az is, hogy a külföldi munkáltató magyar alkalmazottjánál – aki esetében havonta kellett kitölteni és beküldeni az „08INT” nyomtatványt –, nem kerültek be az adatok a bevallási tervezetbe. Ennek oka valószínűleg az, hogy ezen a nyomtatványon csak a járulékok összege jelenik meg, a személyijövedelemadó-befizetés pedig csak az adófolyószámlán látszódik, bár az alapja mindkettőnek ugyanaz az összeg.

Összességében elmondható, hogy a bevallási tervezet online módosítási lehetőségei meglehetősen korlátozottak és nehézkesek voltak – állapítja meg Mitrik Kornélia, a Crowe FST bérszámfejtési és expat szolgáltatások igazgatója. A szakember szerint komoly anomáliát okozott az adózóknak, hogy az online felület nem vált módosíthatatlanná a papíron benyújtott bevallás feldolgozása után, vagyis úgy tűnik, hogy az információk lassan futottak össze.

A családi adókedvezmény feltüntetése kapcsán gyakori hiba volt, hogy a tervezetben lemaradt a január hónap, de olyan esetek is előfordultak, amikor csak a januártól áprilisig tartó időszakra volt meg a kedvezmény, az év többi részére viszont nem, miközben a munkáltatói igazoláson a teljes évi kedvezmény szerepelt. Ezek az adminisztrációs hibák egy gyerek esetén havi tízezer, háromnál már majd' százezer forint kiesést jelentenek.

Aki nem módosította a NAV tervezetét, annak május 22-ével véglegessé vált a bevallása. Vannak olyan esetek is, amikor a tervezet azért nem lesz végleges, mert az adóhatóság további adatokat vár az adózótól. Ennek hiányában május 22-e után is beadható a bevallás, bár ilyenkor érdemes ezzel egyidejűleg igazolási kérelmet is benyújtani a késedelem magyarázatával – mondta el Mitrik Kornélia.

Hozzátette: havéglegessé vált a bevallás anélkül, hogy az adózó változtatott volna rajta, a későbbiekben a bevallást önellenőrzéssel is lehet módosítani, ha kiderül, hogy nem szerepelt benne minden adat.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink