hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így kell figyelembe venni a költségnyilatkozatot

  • adozona.hu

Hogyan lehet nyilatkozni a költségek tételes levonásáról, illetve milyen költséghányadot kell figyelembe vennie a kifizetőnek nyilatkozat hiányában? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Egy magánszemély és egy kifizető között egy szerződés jön létre, melyben a munka ellenértéke, vagyis a megbízási díj 1000 forint, a felhasználásra pedig a felek 6000 forint díjban egyeznek meg. A magánszemély 50 százalékos költségnyilatkozatot ad le. Mondhatja-e azt, hogy a felhasználással kapcsolatban nem keletkezett költsége, és a teljes költséget a megbízási díjból érvényesíti? Ez esetben a felhasználási díj adóját 6000 forintból vonnánk, és a megbízási díj adó-, illetve járulékalapja pedig csak 500 forint lenne. Vagy pedig mindkét tételnek kell vennem az 50 százalékát, és nem lehet külön megjelölni?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Az Szja tv. 47. § (2) bekezdése értelmében az adóelőleg megállapításához előírt nyilatkozatban a magánszemély a megbízási díj 50 százalékáig, a költségtérítésként kapott összeg 100 százalékáig nyilatkozhat a költségek tételes levonásáról, vagy ha nem nyilatkozik, a kifizető 10 százalék költséghányadot vesz figyelembe.

A tételes elszámolásra tett nyilatkozat szerinti összeg az adóbevallásban annyiban vehető figyelembe, amennyiben annak igazolására a magánszemély rendelkezik a törvényben költségként elismert kiadásokról a nevére szóló bizonylatokkal.

Fontos szabály, hogy ha a költségnyilatkozat alapján az adóelőlegnél levont költség meghaladja majd az adóbevallásban igazoltan elszámolt tényleges költséget, akkor a költségkülönbözet 39 százalékát, valamint az emiatt mutatkozó adóbefizetési különbözet 12 százalékát különbözeti bírságként az adóévre vonatkozó bevallásban külön kötelezettségként kell a magánszemélynek feltüntetnie, és a személyijövedelemadó-fizetési kötelezettség szerint kell megfizetnie [Szja tv. 48. § (4) bekezdés].

Nem kell e rendelkezést alkalmazni, ha a költségkülönbözet az adóelőleg megállapításánál figyelembe vett költség összegének 5 százalékát, a befizetési különbözet a 10 ezer forintot nem haladja meg [Szja tv. 48. § (4) bekezdés].

Amennyiben az adóelőleg alapja a 10 százalék költséghányad levonásával került megállapításra (jelen esetben tehát 7000x0,9=6300 Ft), a magánszemély választhatja, hogy az adóbevallásában a törvényben költségként elismert kiadásokról a nevére szóló bizonylatokkal igazolt tényleges költséget érvényesíti, mely esetben a túlvont adóelőleget visszakapja.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink