hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kit, mennyi adó terhel, ha a munkáltató fizeti a biztosítást?

  • Surányi Imréné okleveles közgazda
1

Gyakran okoznak fejtörést az szja törvény biztosításokra vonatkozó szabályai. Különösen, ha a munkáltató a munkavállaló javára köti meg a szerződést, úgy, hogy a biztosítói kifizetésekre való jogosultságot fenntartja magának, majd utóbb a szerződés módosításával a munkavállalót lépteti maga helyébe.

A munkáltató által fizetett biztosítási díj adókötelezettségét érintő előírások:

Az olyan (határozott idejű) biztosítás esetén, amely alapján a biztosító halál, meghatározott életkor vagy időpont elérése vagy más esemény bekövetkezése esetére a szerződésben meghatározott biztosítási összeg kifizetésére vállal kötelezettséget, az szja törvény 7. § (1a) bekezdése értelmében a biztosított magánszemély nem szerez bevételt a díjfizetés időpontjában, ha a biztosító teljesítésére – korlátozások nélkül – a díjat fizető személy (a munkáltató) jogosult.

Ha azonban a biztosítási szerződés az szja törvény 7. § (1a) bekezdése szerinti esetben utóbb úgy módosul, hogy a biztosító teljesítésére a biztosított vagy más magánszemély (nem a díjat fizető munkáltató) válik jogosulttá (ideértve azt az esetet is, ha a biztosított a szerződő helyébe lép), a szerződés módosításának időpontjában az addig megfizetett díj egy összegben minősül adóköteles biztosítási díjnak, amelynek 1,19-szorosa után 16 százalék szja-t és 27 százalék ehót kell a belföldi munkáltatónak fizetnie (külföldi díjfizető esetén a magánszemélynek kell az adókötelezettséget teljesítenie). Nem kell alkalmazni ezt a szabályt, ha a magánszemély a korábban megfizetett díjat a munkáltató (díjfizető) számára megtéríti [szja törvény 9. § (3a) bekezdés].

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mikor adómentes a biztosítás, továbbá milyen szabályok vonatkoznak a szerződés módosítását követő helyzetekre!
A teljes cikkhez előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
BÉTA KFt. Tőkéné

Surányiné: Kit mennyi adó terhel, ha a munkáltató fizeti a biztosítást

Vállalkozás tagjára bitosítást kötött, ahol a kedvezményezett maga a vállalkozás. Jelenleg a vállalkozás végelszámolás alatt van, a magánszemély átvette a biztosítást, ami adóköteles egyébként.
Eddig követelésként volt könyvelve a kifizetett biztosítási díj, most az a helyes ha a követelés személyi ráfordításként lenne kivezetve? Most kellene az adóvonzatát is a könyvekben rögzíteni, vagy csak igazolni, hogy nem lett leadózva, s majd a magánszemély rendezi?
Ebben az esetben akkor nem beszélhetünk hozamról vagy veszteségről? Csak a megfizetett bizt. díjat kell akkor rendezni?

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink