hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ki segíthet az őstermelőnek, mikor, hogyan adózik a bevétel?

  • Lepsényi Mária adószakértő

Őstermelő által előállított termék értékesítésében az őstermelő képviselőjeként közeli hozzátartozója vagy alkalmazottja is segíthet a családi gazdaságokról szóló 2020. évi CXXIII. törvény 3. § (5) bekezdésében foglaltak szerint. Speciális adózási szabályok érvényesek abban az esetben, ha az őstermelő egyben kereskedő egyéni vállalkozóként a saját őstermelői termékét (is) értékesíti.

Ki számít közeli hozzátartozónak?

Közeli hozzátartozó (Polgári törvénykönyv 8:1. § szerint):

– az egyeneságbeli rokon,
– a testvér,
– a házastárs,
– az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek,
– az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő.

Az őstermelő alkalmazottat is foglalkoztathat, és idénymunkásokat is alkalmazhat.

Az egyszerűsített foglalkoztatottak adatait elektronikusan a 23T1042E jelű adatlapon lehet bejelenteni, amely a NAV honlapján az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogramban (ÁNYK) található (https://nav.gov.hu/nyomtatvanyok/letoltesek/anyk-keretprogram).

Ugyanezen a nyomtatványon lehet a bejelentést módosítani és visszavonni, ha a bejelentetett adatok változnak, illetve a munkavégzés meghiúsul.

Az egyszerűsített foglalkoztatást a 185-ös telefonszámon, az országos telefonos ügyfélszolgálaton keresztül is be lehet jelenteni a NAV-hoz.

A munkáltató az egyszerűsített foglalkoztatás adatait a munkavégzés megkezdése előtt köteles bejelenteni. A bejelentés esetleges visszavonására és módosítására – ha változik a foglalkoztatás jellege vagy a munkavégzés meghiúsul – az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentését követő két órán belül, vagy ha a bejelentésben foglaltak szerint a foglalkoztatás a bejelentés napját követő napon kezdődött, vagy ha a bejelentés egy napnál hosszabb időtartamú munkaviszonyra vonatkozott, a bejelentés napján reggel 9 óráig van lehetőség.

Fontos azt is tudni, hogy a családi gazdaságokról szóló törvény alapján az őstermelő kizárólag olyan terméket értékesíthet, ami az őstermelői nyilvántartásban szerepel.

Amennyiben az őstermelő egyben kereskedő egyéni vállalkozóként a saját őstermelői termékét (is) értékesíti, akkor ezeknek a termékeknek a szokásos piaci értékét őstermelői bevételként kell figyelembe vennie, és az értékesítésükből származó bevételt az egyéni vállalkozás bevételei között kell szerepeltetni. Mindezek akkor is érvényesek, ha akár az egyik, akár mindkét tevékenységében átalányadózó. Ha a vállalkozói személyi jövedelemadó szabályai szerint adózik a magánszemély, az egyéni vállalkozás érdekében felmerült költségek között figyelembe vehető az őstermelői bevételek közé beírt összeg.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink