adozona.hu
Izgalmas adóbevallási kérdések: szja és járulék az óceánjáró hajón végzett munkáért kapott jövedelem után
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Izgalmas_adobevallasi_kerdesek_szja_es_jaru_G6R9TD
Izgalmas adóbevallási kérdések: szja és járulék az óceánjáró hajón végzett munkáért kapott jövedelem után
Évről évre felmerülő kérdés, hogy egy óceánjáró hajón munkavállalóként végzett tevékenységért járó ellenérték után Magyarországon keletkezik-e adókötelezettség. Az ide vonatkozó szabályozás nagyon szerteágazó, cikkünkben a főbb tudnivalókat, összefüggéseket ismertetjük.
Személyi jövedelemadó
Az szja-törvény alkalmazásában hajó üzemeltetéséből származó jövedelem esetén a magánszemély által megszerzett jövedelem származási helye az üzemben tartó székhelye szerinti vagy a hajó, a jármű nyilvántartását (a lajstromot) vezető állam.
Ez azt jelenti, hogy óceánjáró hajón végzett tevékenységnél, amennyiben a hajó tulajdonosa, és/vagy a jármű nyilvántartását vezető állam nem Magyarország (többnyire ez a helyzet), akkor a magánszemélynek a jövedelme külföldről származik. Külföldről származó jövedelem után akkor keletkezhet Magyarországon szja-kötelezettség, ha a magánszemély magyar adóügyi illetőségűnek minősül.
Egy magyar állampolgár Magyarországon adóilletőségűnek minősül, kivéve, ha adóügyi illetőségű másik országban is, amellyel van Magyarországnak kettős adózás elkerülésére vonatkozó egyezménye, és az egyezmény előírásai szerint a magánszemély külföldi illetőségűnek tekintendő.
Ilyen esettel találkozunk, amikor a magánszemély magyar állampolgár, de Németországban is rendelkezik állandó lakóhellyel, a családja is ott él, melynek következtében a magyar állampolgár a német adóhatóság által kiállított illetőségigazolás birtokában német illetőségűnek tekintendő. Ekkor a magánszemélynek Magyarországon nem kell a jövedelmet a magyar adóbevallásban feltüntetnie, sőt, még adóbevallást sem kell benyújtani, ha egyébként nem keletkezik Magyarországról származó adókötelezettség alá eső jövedelme.
Amennyiben a magánszemély magyar illetőségű, de a munkavégzés olyan hajón történik, mely például egy Amerikai Egyesült Államokban bejegyzett vállalkozás által üzemeltetett, akkor meg kell vizsgálni a jelenleg még hatályos kettős adózást elkerülő egyezmény ide vonatkozó rendelkezését. Az egyezmény 14. cikke értelmében az a térítés, amely az egyik szerződő állam vállalkozása által a nemzetközi forgalomban üzemeltetett hajó rendes állományának tagjaként végzett nem önálló munkáért jár, csak ebben a szerződő államban adóztatható.
Ha a jövedelem az Egyesült Államokban adóztatható, függetlenül attól, hogy ott ténylegesen történt-e adófizetés, vagy sem, a jövedelmet csak tájékoztató adatként kell az szja-bevallásban feltüntetni, de azt is csak akkor, ha az adóévben más adókötelezettség miatt kell Magyarországon szja-bevallást készíteni.
Abban az esetben, ha a hajót olyan ország vállalkozása üzemelteti, amellyel Magyarországnak nincs egyezménye, annak hiányában a jövedelem után szja-t kell fizetni Magyarországon, feltéve, hogy a magánszemély magyar adóilletőségű. Abban az esetben, ha történt külföldön adófizetés, akkor a külföldön igazoltan megfizetett adó 90 százaléka beszámítható a magyar szja-kötelezettségbe.
Abban az esetben, ha a magánszemély más egyezményes országban bír illetőséggel – miközben a munkavégzés helye nem egyezményes ország –, akkor ezen jövedelemmel összefüggésben nem keletkezik adókötelezettsége Magyarországon. (Külföldi illetőségű személynek a külföldről származó jövedelme következtében.)
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben a társadalombiztosítási, illetve a szochofizetési kötelezettségre vonatkozó szabályokat ismertetjük!
Hozzászólások (1)
Az adóegyezmények elavultak.
A magyar állam néhány magáról megfeledkezett közszolgája szerint pusztán az a tény, hogy az egyezményes ország (pl. Egyesült Arab Emirátusok, Katar, Bahrein, vagy Szaúdi Arábia) nem adóztat egyes jövedelmeket, az Magyarországon adóelkerülés lenne. Valójában az egyezmény alkalmazandó, a magyar állam meg nem helyezkedhet az egyezmény fölé, ha egyébként az ügylet törvényes (és miért ne lenne az).
A cikkben szerepel, hogy az USA-beli hajóstársaság esetén előfordulhat, hogy nem vonnak az ott munkavállalóként foglalkoztatott személy után adót. Szerencsére ez nincs így. A tájékoztató adat feltüntetése kapcsán is pontatlan, mert az egyezmény szerinti "kizárólag" kifejezés alapján a tájékoztató adatként való feltüntetés nem követelhető meg. A tájékoztató sorok a vagyonosodási vizsgálatok fénykorában kerültek az SZJA bevallásba, "rejtélyes" okokból. Egyébként a tájékoztató sorok látszanak a NAV által kiadott jövedelemigazoláson is.