adozona.hu
Így számolhatja ki az egyéni vállalkozó adóelőlegét
//test-adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Igy_szamolhatja_ki_az_egyeni_vallalkozo_ado_D4X3T6
Így számolhatja ki az egyéni vállalkozó adóelőlegét
Április 12-én ismét esedékes az adóelőleg-fizetés. Mi számít az egyéni vállalkozó bevételének és költségének, kell-e arányosítani, milyen kedvezmények érvényesíthetők? Ismertetjük az adóelőleg-számítás egyéni vállalkozókra vonatkozó szabályait.
A személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) 46. §-a szerint eltérő rendelkezés hiányában az összevont adóalap adóját és a vállalkozói személyi jövedelemadót – az adóbevallásban történő utólagos elszámolással – adóelőlegként kell megfizetni negyedévenként.
Az szja-törvény hatálya alá tartozó egyéni vállalkozók esetében ez azt jelenti, hogy a 2018. I. negyedévre vonatkozóan 2018. április 12-éig kell a jövedelem után az adóelőleg összegét megfizetni.
Az egyéni vállalkozók kétféle adózási mód közül választhattak az adóévre, melyből az egyik a vállalkozói jövedelem szerinti adózás, a másik – a feltételek megléte esetén – a jövedelem átalányban történő megállapítása.
Vállalkozói jövedelem szerinti adózók adóelőlege
Az szja-törvény 47. § (1) bekezdése szerint a vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó vállalkozói bevétele esetében az adóelőleg alapja az adóévben a negyedév végéig megszerzett összes vállalkozói bevétel alapján meghatározott vállalkozói adóalap.
A bevételt csökkentő kedvezmények már évközben figyelembe vehetők az adóelőleg összegének megállapításakor, ami például a kisvállalkozói kedvezmény érvényesítését jelenti az újonnan beszerzett, a vállalkozói tevékenységet közvetlenül szolgáló, kizárólag üzleti célt szolgáló tárgyi eszközök esetében.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben emlékeztetünk a költségelszámolással, és a kedvezményekkel kapcsolatos tudnivalókra!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)